Trwa ładowanie...

Tajny projekt Stanów Zjednoczonych. Myśliwiec, który odstawi F-35 na złomowiska

Generał Mark Kelly ujawnił kilka szczegółów na temat programu Next Generation Air Dominance (NGAD), którego celem jest stworzenie myśliwców kolejnej generacji. Projektowana przez Stany Zjednoczone maszyna ma całkowicie odmienić pole walki.
Share
Tajny projekt Stanów Zjednoczonych. Myśliwiec, który odstawi F-35 na złomowiska
Źródło: USAF
d3gdpwn

Mark Kelly wypowiedział się na temat NGAD całkowicie niespodziewanie. Został poproszony o skomentowanie kierunku krajowego budżetu obronnego, oraz o programach, które Pentagon uznaje za swoje oczka w głowie. Według serwisu Defence News, generał Kelly nie szczędził słów na temat myśliwca NGAD.

Stwierdził, że następca F-35 może stać się zdolnym do szybkiego rozmieszczania systemem który zapewni przeciwnikom "bardzo ciężki dzień, ciężki tydzień i ciężką wojnę". Jednakże, jak sugeruje Kelly, NGAD w tym momencie posiada także piętę Achillesową w postaci... pieniędzy.

NGAD - projekt myśliwca przyszłości jest wielką szansą, ale stoi pod znakiem zapytania

"Nie wiem - a pracujemy z naszymi wspaniałymi partnerami - czy nasz naród będzie miał odwagę i skupi się na wykorzystaniu tej zdolności, zanim ktoś taki jak Chińczycy wykorzysta ją przeciwko nam" - mówi Kelly. Prawdopodobnie obawia się, że inżynierowie pracujący nad rozwojem systemu mogą zostać skuszeni możliwością lepszego zarobku w innym kraju.

d3gdpwn

Siły Powietrzne opisują NGAD jako "rodzinę systemów", obejmującą prawdopodobnie zarówno samoloty z załogą, jak i bez załogi. We wrześniu 2020 roku Siły Powietrzne ujawniły, że zaprojektowały, zbudowały i wykonały lot myśliwcem dla programu NGAD w zdumiewającym okresie zaledwie jednego roku. Jak dotąd, rozwój nowej maszyny zajmował lata i często zdarzało się tak, że maszyna była przestarzała jeszcze w momencie, zanim weszła do służby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3gdpwn

Podziel się opinią

Share
d3gdpwn
d3gdpwn
Więcej tematów