Tajemniczy samolot X-37B właśnie rozpoczął szóstą misję w kosmosie

Tajemniczy samolot X‑37B właśnie rozpoczął szóstą misję w kosmosie

Tajemniczy samolot X-37B właśnie rozpoczął szóstą misję w kosmosie
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Modzelewska
18.05.2020 10:00, aktualizacja: 18.05.2020 11:46

Siły powietrzne USA ponownie wyniosły na orbitę zaawansowany technologicznie statek X-37B. Jest to jego szósta tajna misja w kosmosie, która wiąże się z realizacją licznych eksperymentów.

Kosmiczny samolot X-37B został wyniesiony na orbitę z ośrodka lotów kosmicznych im. J. F. Kennedy'ego na Cape Canaveral na Florydzie w niedzielę (17.05.2020 r.). Spędzi na orbicie miesiąc, zdalnie przeprowadzając serię eksperymentów. Ma 9 metrów długości, a jego skrzydła rozpiętość 4,5 metra.

- Gratuluje szóstej misji statku kosmicznego wielokrotnego użytku X-37B – napisał na Twitterze minister obrony Mark Esper.

Samolot X-37B został wystrzelony przy użyciu rakiety nośnej Atlas V. X-37B umieści na orbicie małego satelitę badawczego o nazwie FalconSat-8 w celu przeprowadzenia dodatkowych eksperymentów.

- W tej misji X-37B odbędzie się więcej eksperymentów niż w poprzednich misjach – powiedziała Barbara Barret – sekretarz sił powietrznych USA, która kieruje również niedawno utworzonymi amerykańskimi siłami kosmicznymi.

Wśród zaplanowanych eksperymentów można wymienić m.in. testowanie wpływu promieniowania na nasiona oraz inne materiały oraz przekształcanie energii słonecznej w energię o częstotliwości radiowej, którą można dostarczać na Ziemię.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)