Tajemniczy Kowalski znowu atakuje. Uważajcie na maile

Tajemniczy Kowalski znowu atakuje. Uważajcie na maile

Tajemniczy Kowalski znowu atakuje. Uważajcie na maile
Źródło zdjęć: © WP.PL
Adam Bednarek
27.11.2017 12:40

Polacy ponownie mogą dostać wiadomości od tajemniczego Jakuba Kowalskiego. Mail jest bardzo prosty, aczkolwiek nieco tajemniczy. Uważajcie na dołączony plik!

Wcześniej oszust podający się za Jakuba Kowalskiego wysyłał wiadomość o treści "prosimy o dołączenie faktury", dołączając plik o nazwie “faktura.zip”. W nowym mailu jest ta sama prośba (“prosimy o dołączenie faktury”), zaś nadawcą rzekomej wiadomości jest Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).

Tak przynajmniej sugeruje tytuł wiadomości. Wystarczy zerknąć na nazwę nadawcy - minaminaka-kgl@kashino.co.jp - by zrozumieć, że ma niewiele wspólnego z prawdziwą Krajową Administracją Skarbową.

Mail zawiera załącznik o nazwie “deklaracja (3).zip”. I poza wspomnianą prośbą oraz formułką “Pozdrawiam, Jakub Kowalski” nic więcej się w nim nie znajduje. Jak widać oszustwo nie jest specjalnie wyrafinowane. Ale przez swoją tajemniczość może pomóc nadziać się na haczyk. “O jaką fakturę chodzi? Czego chce Krajowa Administracja Skarbowa? Czy w załączniku są wyjaśnione szczegóły?” - zapewne tak ma pomyśleć ofiara i ściągnąć plik ze złośliwym oprogramowaniem.

Wirus może zaszyfrować komputer, śledzić właściciela lub wykradać dane. Dlatego ostrzeżcie znajomych i nie otwierajcie plików od Jakuba Kowalskiego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)