Tajemniczy Kowalski znowu atakuje. Uważajcie na maile

Tajemniczy Kowalski znowu atakuje. Uważajcie na maile
Źródło zdjęć: © WP.PL
Adam Bednarek

27.11.2017 12:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polacy ponownie mogą dostać wiadomości od tajemniczego Jakuba Kowalskiego. Mail jest bardzo prosty, aczkolwiek nieco tajemniczy. Uważajcie na dołączony plik!

Wcześniej oszust podający się za Jakuba Kowalskiego wysyłał wiadomość o treści "prosimy o dołączenie faktury", dołączając plik o nazwie “faktura.zip”. W nowym mailu jest ta sama prośba (“prosimy o dołączenie faktury”), zaś nadawcą rzekomej wiadomości jest Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).

Tak przynajmniej sugeruje tytuł wiadomości. Wystarczy zerknąć na nazwę nadawcy - minaminaka-kgl@kashino.co.jp - by zrozumieć, że ma niewiele wspólnego z prawdziwą Krajową Administracją Skarbową.

Mail zawiera załącznik o nazwie “deklaracja (3).zip”. I poza wspomnianą prośbą oraz formułką “Pozdrawiam, Jakub Kowalski” nic więcej się w nim nie znajduje. Jak widać oszustwo nie jest specjalnie wyrafinowane. Ale przez swoją tajemniczość może pomóc nadziać się na haczyk. “O jaką fakturę chodzi? Czego chce Krajowa Administracja Skarbowa? Czy w załączniku są wyjaśnione szczegóły?” - zapewne tak ma pomyśleć ofiara i ściągnąć plik ze złośliwym oprogramowaniem.

Wirus może zaszyfrować komputer, śledzić właściciela lub wykradać dane. Dlatego ostrzeżcie znajomych i nie otwierajcie plików od Jakuba Kowalskiego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)