Tajemnicze kręgi o średnicy nawet 2 km. Pola irygacyjne na Bliskim Wschodzie

Zastanawialiście się kiedyś czym są tajemnicze kręgi na pustyniach Arabii Saudyjskiej? Znane z atlasów czy albumów, przypadkowo znajdowane na mapach w internecie obiekty są bardzo popularnym zjawiskiem na terenie Półwyspu Arabskiego. Czym są, jak powstały i do czego służą?

Tajemnicze kręgi o średnicy nawet 2 km. Pola irygacyjne na Bliskim Wschodzie
Źródło zdjęć: © Google Maps

17.09.2015 | aktual.: 18.09.2015 10:55

Wbrew pozorom nie mają one nic wspólnego z kręgami w zbożu, które –. jak twierdzi wielu – zostawiają przybysze z kosmosu. To sposób, w jaki Arabia Saudyjska radzi sobie ze swoim suchym i ciepłym klimatem oraz rzeźbą terenu.

Na terenie kraju znajdują się jedne z najbardziej rozległych pustyń piaskowych i żwirowych na świecie. Nowoczesne rolnictwo zmienia oblicza niektórych z nich i pozwala na utworzenie zielonych pól na jałowej bezkresnej pustyni. Jeszcze w latach osiemdziesiątych nie było mowy o jakiejkolwiek większej działalności rolniczej w rejonie Wadi Jak-Sirhana Basin. Pola zaczęły się rozwijać dopiero w wyniku przychodów z inwestycji w przemysł naftowy, jakie realizował rząd Arabii. Dzięki nim w tej chwili kraj może pozwolić sobie na własne owoce, warzywa czy zboża. Jest to bardzo ważne szczególnie ze względów finansowych dla tego 26-milionowego kraju. Zapewniając własną uprawę roślin, kraj nie musi przeznaczać dużych sum pieniędzy na import z innych terenów.

Obraz
© (fot. Google Maps)

Pola widoczne na zdjęciu są nawadniane za pomocą wody pompowanej z podziemnych warstw wodonośnych. Rozprowadzana jest obrotowo wokół punktu środkowego dokładnie tak, jak porusza się promień radaru lotniczego. Takie rozwiązanie daje więcej korzyści niż w tradycyjnym podejściu do rolnictwa. Mowa o lepszej kontroli wody czy łatwiejszym rozprowadzeniu nawozu. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku krajów, w których woda znika wskutek parowania. Poprzez lepsze kontrolowanie jej ilości, czasu stosowania i sposobu rozprowadzania, straty są minimalizowane.

Jednak taki sposób uprawy ma również swoje złe strony. W ciągu trzydziestu lat wykorzystano już prawie 8. procent podziemnych zasobów wody. Minimalne opady deszczu na terenach pustynnych nie dają wielkich szans na bieżące uzupełnianie zapasów. Eksperci przewidują nie więcej niż 50 kolejnych lat, na które wystarczy wody.

Obraz
© (fot. Google Maps)

Na fotografiach czy mapach da się zauważyć koła o różnych kolorach. Te ciemniejsze są w użytku, natomiast jasne w danym okresie nie są używane. Średnica nawadnianych pól waha się od kilkudziesięciu metrów do 2 km. Z biegiem lat podobnych formacji pośród arabskich wydm będzie coraz więcej. Już teraz, przeglądając mapy możecie znaleźć całe mnóstwo takich pól rozsianych po terenie całego kraju.

Obraz
© (fot. Wikimedia Commons)

_ SŁK - Wirtualna Polska / http://earthobservatory.nasa.gov _

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)