Tajemnicza "czarna skrzynka". Będzie przechowywać cenne informacje

Earth's Black Box pozwoli zachować wiedzę na temat głównych problemów współczesnego świata - zdjęcie ilustracyjne
Earth's Black Box pozwoli zachować wiedzę na temat głównych problemów współczesnego świata - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Karolina Modzelewska

06.12.2021 15:37, aktual.: 24.02.2022 15:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Czarna skrzynka" zostanie umieszczona na Tasmanii, wyspie u południowo-wschodnich wybrzeży Australii. Powstała w ramach projektu Earth's Black Box na wypadek katastrofy, która doprowadzi do zniszczenia świata, jaki znamy.

Projekt Earth's Black Box ma na celu gromadzenie i aktualizowanie informacji na temat najważniejszych problemów, z jakimi obecnie mierzy się ludzkość. Jak donosi serwis Science Alert, będą to głównie dane na temat zmian klimatu, wymierania gatunków, zanieczyszczenia środowiska i jego wpływu na ludzkie zdrowie.

"Czarna skrzynka" naszej planety

Informacje zostaną zapisane na zasilanych przez panele słoneczne dyskach twardych i umieszczone w ogromnej, stalowej instalacji na wyspie znajdującej się u wybrzeży Australii. Twórcy projektu chcą w ten sposób zabezpieczyć je na wypadek katastrofy która doprowadzi do zniszczenia świata, jaki znamy. Liczą, że jeśli kiedykolwiek do niej dojdzie, przyszłe społeczności kiedyś dotrą do archiwum i dowiedzą się, co stało się z naszą planetą.

"Jeśli nie zmienimy radykalnie naszego stylu życia, zmiany klimatyczne i inne niebezpieczeństwa spowodowane przez człowieka spowodują upadek naszej cywilizacji" – można przeczytać na stronie projektu Earth's Black Box. Jego twórcy podkreślają, że "Earth's Black Box będzie rejestrować każdy krok, jaki podejmujemy w kierunku tej katastrofy. Setki zestawów danych, pomiarów i interakcji związanych ze zdrowiem naszej planety będą stale gromadzone i bezpiecznie przechowywane dla przyszłych pokoleń".

Cały system, za którym stoją naukowcy z University of Tasmania, agencja marketingowa Clemenger BBDO oraz agencja kreatywna The Glue Society ma być ukończony na początku 2022 roku. "Czarna skrzynka" zostanie umieszczona w nieznanej lokalizacji na Tasmanii. Eksperci chcą, aby instalacja zachęciła dzisiejsze społeczeństwo do bardziej odpowiedzialnych działań na rzecz klimatu oraz środowiska. Jeśli nie uda się tego osiągnąć, będzie ważnym źródłem wiedzy na temat błędów, których należy unikać.

Jak podkreśla Science Alert, projekt Earth's Black Box nie jest jedynym, mającym na celu przechowywanie informacji istotnych z punktu widzenia przyszłych pokoleń. Podobny charakter ma norweski projekt "Doomsday Vault". W jego przypadku przechowuje się nie wiedzę, a zapasy nasion w Svalbard Global Seed Vault.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)