Szwecja i Finlandia: NIE dla podatku od telefonów

Szwecja i Finlandia: NIE dla podatku od telefonów

Szwecja i Finlandia: NIE dla podatku od telefonów
11.02.2009 17:55, aktualizacja: 12.02.2009 10:46

Szwecja oraz Finlandia złożyły protest przeciwko planom Komisji
Europejskiej nałożenia podatku na bardziej zaawansowane
technologicznie telefony. Taki pomysł ujrzał światło dzienne w grudniu
ubiegłego roku.

Przypomnijmy: w grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska przedstawiła projekt, który zakładał nałożenie dodatkowego podatku na bardziej zaawansowane telefony. W przypadku telefonów wyposażonych w odbiornik GPS miałby on wynosić 3,7%. Telefony wyposażone w odbiornik telewizyjny miałyby być droższe aż o 14%. Projekt zakładał również przyjrzenie się telefonom posiadającym aparaty fotograficzne o większych matrycach oraz wyposażonym w klawiaturę QWERTY.

Agencja Reuters poinformowała, że w piątek Szwecja i Finlandia zgłosiły swój sprzeciw wobec takim planom Komisji. Koronnym argumentem w złożonych wnioskach było to, że takie postępowanie bardzo negatywnie odbije się na rynku telefonów komórkowych. Zwłaszcza, że ta gałąź rynku również odczuwa skutki aktualnej sytuacji ekonomicznej na świecie.

Głosowanie nad propozycjami dodatkowego opodatkowania urządzeń mobilnych ma się odbyć jeszcze w tym tygodniu. Zajmie się tym Komitet Kodeksu Celnego (Customs Code Committee) Komisji Europejskiej.

Warto przy okazji zauważyć, że największe straty przy ewentualnym wprowadzeniu proponowanego planu mogą ponieść właśnie te dwa kraje. Finlandia jest siedzibą Nokii, największego producenta telefonów na świecie, natomiast w Szwecji mieści się siedziba Ericssona.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)