Trwa ładowanie...
d3jnqs2

Sztuczna inteligencja widzi oraz rozpoznaje człowieka przez ścianę. Nikt się przed nią nie ukryje

Wizja robotów widzących ludzi przez ściany budynków wydawała się tylko science-fiction. Tymczasem możemy zacząć się martwić, że scenariusz z niczym z filmu "Terminator" się spełni. Sztuczna inteligencja już potrafi widzieć przez ściany.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mężczyzna zniknął za ścianą, ale SI nadal go widzi
Mężczyzna zniknął za ścianą, ale SI nadal go widzi (Youtube.com, Fot: MIT)
d3jnqs2

To już nie naciągane fantazje science-fiction. W ciągu ostatniej dekady zespół kierowany przez profesor Dinę Katabi z MIT's Computer Science and Arctificial Intelligence Laboratory (w skrócie CSAIL) pracował nad technologią widzenia przez ściany.

Ostatnich projekt zespołu nazwano "RF-Pose". Polega na wykorzystaniu sztucznej inteligencji, do wykrywania ruchów nawet po drugiej stronie ściany. Wykorzystuje do tego urządzenia bezprzewodowe.

d3jnqs2

Naukowcy korzystają z sieci neuronowej do analizy sygnałów w pomieszczeniach. Sztuczna inteligencja wyczuwa, kiedy fale radiowe obijają się od ciał człowieka, a następnie odtwarzają jego sylwetkę. Potrafi doskonale odczytać ruchy osoby poruszającej się nawet za ścianą.

W temacie: Sztuczna inteligencja przewiduje zwycięzcę mundialu 2018

Według naukowców, "RF-Pose" może być stosowany do monitorowania osób chorych na np. Parkinsona, dystrofię mięśniową czy stwardnienie rozsiane. Twierdzą, że może pomóc lepiej zrozumieć postępy choroby, pozwalając na odpowiednie dostosowanie leków. W zespole MIT pracują również lekarze, którzy analizują możliwości wykorzystania SI w kierunku medycznym.

Oprócz medycyny, "RF-Pose" może stworzyć nową klasę gier wideo. Korzystając z niej, gracze mogliby poruszać się po domu, ale przenosić się do wirtualnej rzeczywistości, w której braliby udział w misjach np. ratowniczych. Na dobrą sprawę w świecie rzeczywistym, SI mogłaby znaleźć podobne rozwiązanie.

d3jnqs2

Najważniejsze w opracowanej technice jest to, że wykrywa nie tylko ruch. Korzystając z sygnałów bezprzewodowych, SI jest w stanie w 83 proc. zidentyfikować człowieka nawet w stuosobowym tłumie. Cóż, to przerasta chyba nawet możliwości technologii rozpoznawania twarzy, stosowanej już przez policję w Chinach.

Zobacz też: Rosyjski robot przyszłości. Moskwa nie szczędzi pieniędzy na rozwój technologiczny

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: MIT

d3jnqs2

Podziel się opinią

Share

d3jnqs2

d3jnqs2
Więcej tematów