Trwa ładowanie...
drijk79

Sztuczna inteligencja może dorównywać specjalistom w diagnozowaniu chorób

Najnowsze analizy pokazują, że sztuczna inteligencja może być równie skuteczna w diagnozowaniu problemów zdrowotnych, jak żywi lekarze. Jednak za mało jeszcze wiemy, żeby dokładnie określić przyszłą rolę tej technologii w medycynie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sztuczna inteligencja może dorównywać specjalistom w diagnozowaniu chorób .
Sztuczna inteligencja może dorównywać specjalistom w diagnozowaniu chorób . (East News)
drijk79

Badacze z University Hospitals Birmingham NHS Foundation Trust Health po raz pierwszy przeprowadzili dokładny przegląd wszystkich dostępnych publikacji dotyczących działania sztucznej inteligencji w obszarze medycyny.

Skupili się szczególnie na, tzw. uczeniu maszynowym, które wykorzystuje algorytmy, analizę wielu grup danych jednocześnie (big data) i moc obliczeniowa komputerów do symulacji inteligencji człowieka. Dzięki takim umiejętnością sztuczna inteligencja analizuje tysiące zdjęć, żeby później przenieść zdobytą wiedzę na diagnozowanie konkretnych przypadków.

Czytaj też: Czy przyszłość jest robotem, czyli jak okiełznać sztuczną inteligencję?

drijk79

Zapotrzebowanie na badania

Problemem jest nadal niedostateczna liczba dobrze przeprowadzonych badań nad zastosowaniami sztucznej inteligencji w medycynie. Jak stwierdził kierujący procesem ich oceny profesor Alastair Denniston, tylko 1% spośród 20 500 recenzowanych prac był wystarczająco "solidny".

Pozwoliły one jednak stwierdzić, że skuteczność diagnozowania sztucznej inteligencji jest mniej więcej na tym samym poziomie, co u profesjonalnych lekarzy. Daje to nadzieję na zastosowaniu technologii, jako rozwiązanie problemu niewystarczająco licznych kadr w wielu państwowych systemach opieki zdrowotnej.

Analiza została opublikowana w The Lancet Digital Health.

Czytaj też: Studenci medycyny nie muszą już przekopywać cmentarzy. Dzięki trzem Polakom

Źródło: Cnn.com

drijk79

Podziel się opinią

Share

drijk79

drijk79
Więcej tematów