Sztuczna inteligencja może dorównywać specjalistom w diagnozowaniu chorób

Sztuczna inteligencja może dorównywać specjalistom w diagnozowaniu chorób

Sztuczna inteligencja może dorównywać specjalistom w diagnozowaniu chorób
Źródło zdjęć: © East News
28.09.2019 07:15, aktualizacja: 28.09.2019 11:12

Najnowsze analizy pokazują, że sztuczna inteligencja może być równie skuteczna w diagnozowaniu problemów zdrowotnych, jak żywi lekarze. Jednak za mało jeszcze wiemy, żeby dokładnie określić przyszłą rolę tej technologii w medycynie.

Badacze z University Hospitals Birmingham NHS Foundation Trust Health po raz pierwszy przeprowadzili dokładny przegląd wszystkich dostępnych publikacji dotyczących działania sztucznej inteligencji w obszarze medycyny.

Skupili się szczególnie na, tzw. uczeniu maszynowym, które wykorzystuje algorytmy, analizę wielu grup danych jednocześnie (big data) i moc obliczeniowa komputerów do symulacji inteligencji człowieka. Dzięki takim umiejętnością sztuczna inteligencja analizuje tysiące zdjęć, żeby później przenieść zdobytą wiedzę na diagnozowanie konkretnych przypadków.

Zapotrzebowanie na badania

Problemem jest nadal niedostateczna liczba dobrze przeprowadzonych badań nad zastosowaniami sztucznej inteligencji w medycynie. Jak stwierdził kierujący procesem ich oceny profesor Alastair Denniston, tylko 1% spośród 20 500 recenzowanych prac był wystarczająco "solidny".

Pozwoliły one jednak stwierdzić, że skuteczność diagnozowania sztucznej inteligencji jest mniej więcej na tym samym poziomie, co u profesjonalnych lekarzy. Daje to nadzieję na zastosowaniu technologii, jako rozwiązanie problemu niewystarczająco licznych kadr w wielu państwowych systemach opieki zdrowotnej.

Analiza została opublikowana w The Lancet Digital Health.

Źródło: Cnn.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)