Trwa ładowanie...

Sztuczna inteligencja mówi o przyszłości. I są to dziwne przepowiednie

Naukowczyni Janelle Shane zleciła GPT-3 – potężnemu algorytmowi generującemu tekst – odgadnięcie przyszłość na podstawie szaleńczych wydarzeń (jak np. pandemia), które miały miejsce w 2020 r. GPT-3 wywieszczył m.in., że w przyszłym roku... "naukowcy będą obawiać się, że Układ Słoneczny jest zakłócany przez lasery kosmiczne Obcych".

Share
Humanoidalny robot na Salon Viva Technology 2018 w Paryżu. Zdjęcie ilustracyjne
Humanoidalny robot na Salon Viva Technology 2018 w Paryżu. Zdjęcie ilustracyjneŹródło: Getty Images
d3tj357

Algorytm na przyszły rok zapowiedział także inne dziwaczne zjawiska, np. małego drona, który weźmie sześć rekinów na pokład wraku statku, naukowców odkrywających farmę mrówek-obcych pod lodem Arktyki, tajemniczą dziurę zaobserwowaną na Słońcu albo śledztwo w sprawie 3-metrowego pingwina, który pojawił się na Wyspach Salomona. Wszystkie te przyszłe wydarzenia podał w formie prasowych nagłówków. 

W jaki sposób algorytm wygenerował tego rodzaju przewidywania? Został wcześniej "nakarmiony" tegorocznymi nagłówkami, m.in. na temat słynnego monolitu czy morderczych szerszeni w USA. 

Jak słusznie zauważa portal "Futurism.com" eksperyment ten pokazuje, że "nawet najbardziej wyrafinowane algorytmy, takie jak GPT-3 czy GROVER, nie do końca rozumieją znaczenia generowanych przez nie wyników, nawet jeśli sam tekst jest często spójny".

d3tj357

Algorytm GPT-3 – czym jest?

GPT-3 to algorytm autorstwa OpenAI – założonej w 2015 r. firmy zajmującej się sztuczną inteligencją. Wśród jej założycieli znajdowali się wtedy m.in. Elon Musk oraz Polak Wojciech Zaręba. 

Czym w ogóle jest GPT-3? GPT to skrót od Generative Pre-trained Transformer, czyli generatywny przetrenowany transformator. GPT działa, jak każdy inny model uczenia maszynowego – szuka powtarzalnych wzorów w zestawie danych, co ma umożliwić przewidzenie rezultatu wprowadzenia nowych, nieznanych dotychczas informacji.

Zobacz też: Nowa normalność dla branży IT: nowe horyzonty, nowe rynki i cyfrowa rewolucja

Jak tłumaczy to portal "oiot.pl", "jeśli wpiszesz słowo woda w GPT-3, system ten wie, że bardziej prawdopodobnym następstwem tego wyrazu są słowa mineralna lub gazowana, a nie komputerowa". O ile dla nas, ludzi, to oczywiste, to algorytm musi się tych zależności po prostu "nauczyć".

d3tj357

Portal pisze też, że to, co wyróżnia GPT-3 to skala działania – "posiada on aż 175 miliardów parametrów, czyli połączeń pomiędzy neuronami w sieci", a także "stworzony został z użyciem prawdziwego giganta wśród baz", czyli posiada dostęp do ogromnej liczby danych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3tj357

Podziel się opinią

Share
d3tj357
d3tj357
Więcej tematów