Szefowie Google kupili odrzutowiec. Bojowy...

Szefowie Google kupili odrzutowiec. Bojowy...

26.10.2008 11:00, aktual.: 27.10.2008 11:35

Spółka H211 LLC, należąca do przedstawicieli najwyższych władz koncernu Google - Larry'ego Page'a, Sergey'a Brina i Erika Schmidta, a zajmująca się zarządzaniem flotą powietrzną internetowego giganta, ma nowy nabytek. Nie jest to jednak kolejny pasażerski odrzutowiec.

Flota H211 LLC składała się dotychczas z samolotów Boeing 757, Boeing 767 oraz dwóch maszyn Gulfstream V. Teraz - jak donosi dziennik Mountain View Voice - dołączy do nich Dassault/Dornier Alpha Jet, lekki odrzutowiec bojowo-szkoleniowy, efekt prac niemieckich i francuskich konstruktorów z firm Dornier i Dassault-Breguet. Maszyna Dassault/Dornier Alpha Jet była kilka razy widziana na wspomnianym lotnisku, a w dokumentach H211 LLC jest informacja o rejestracji modelu samolotu z 1982 r.

Samoloty pasażerskie, jakimi zarządza H211 LLC, mają prawo startu i lądowania na lotnisku Moffet, należącym do agencji badań kosmicznych NASA, ale położonym w pobliżu głównego campusu Google. W zamian za to NASA może korzystać z samolotów do przeprowadzania badań atmosferycznych - wyposażając je w różne instrumenty pomiarowe ( efekt umowy podpisanej w 2007 r. ). Tyle że modyfikacje wspomnianych maszyn nie mogą być wprowadzane bez wcześniejszego otrzymania certyfikatów przyznawanych przez amerykańską Federalną Administrację Lotniczą. W wypadku samolotu bojowego nie ma aż takich problemów.

Alpha Jet przez następne kilka miesięcy będzie poddawany pewnym zmianom, które zakładają m.in. wyciszenie maszyny zgodnie z normami obowiązującymi dla lotnisk cywilnych. NASA planuje wykorzystanie samolotu do badań nad gazami cieplarnianymi oraz szybkiego wykrywania ewentualnych klęsk żywiołowych, np. pożarów.

Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy znane postacie świata IT kupują sobie drogie acz niecodzienne "zabawki". Przypomnijmy, że w przeszłości Larry Ellison z Oracle'a również posiadał bojowy odrzutowiec.

Nie wiadomo nic o planowanych atakach powietrznych na siedzibę Microsoftu.

Zobacz także: NY Times: "Google Founders' Fighter Jet Will Fly NASA Missions" - http://bits.blogs.nytimes.com/2008/10/24/google-founders-fighter-jet-to-fly-nasa-missions/

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)