Szef Facebooka, Zuckerberg, to "dyktator największego państwa na świecie"

Szef Facebooka, Zuckerberg, to "dyktator największego państwa na świecie"
Źródło zdjęć: © 4S2A2079 / CC

01.06.2016 12:37, aktual.: 16.06.2016 15:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdaniem Petera Sunde, jednego z założycieli legendarnej Zatoki Piratów (The Pirate Bay), sieć społecznościowa Facebook uzyskała obecnie tak dominującą pozycję w internecie, że Sunde nazywa ją "największym państwem na Świecie", a jej założyciela - dyktatorem.

- Jeśli spojrzymy na to z punktu widzenia demokracji, Facebook stał się największym państwem, którym rządzi dyktator. (...) Mark Zuckerberg stał się dyktatorem. Nikt nie wybrał go na szefa Facebooka, a to on ustala wszystkie reguły.
Tak Sunde skomentował dominującą pozycję Facebooka w świecie mediów społecznościowych podczas wywiadu dla CNBC. Dalej argumentuje, że oczywiście, posiadanie konta na Facebooku jest totalnie nieobowiązkowe, jednak jeśli ktoś "nie istnieje" na Facebooku, musi liczyć się z utrudnionym kontaktem ze znajomymi, rodziną, brakiem informacji o nadchodzących wydarzeniach w swojej okolicy itd.

Sunde bardzo przekonująco argumentował tezę o tym, że Facebook stał się niezależnym państwem.
- Mark Zuckerberg traktowany jest jako lider polityczny przez chociażby niemiecką kanclerz Angelę Merkel, która ustalała z nim politykę Facebooka dotyczącą negatywnych wpisów o imigrantach w Europie.

Współzałożyciel Zatoki Piratów krytykował Facebooka również za wymuszanie na użytkownikach korzystania ze swojego prawdziwego imienia i nazwiska, przez co w wielu krajach, w których nadal obowiązuje cenzura polityczna, użytkownicy Facebooka narażeni są na dość poważne reperkusje. Zdaniem Sunde'a wymóg podawania prawdziwych danych przez użytkowników bierze się tylko i wyłącznie z chęci zysku Zuckerberga.

Zanim jednak przyjmiecie punkt widzenia Petera Sunde, jako swój własny, polecamy przemyśleć jego wypowiedzi. Sunde reprezentuje bardzo ekstremalne poglądy, jeśli chodzi o wolność w sieci.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Ukryte 666 w ścieżce dźwiękowej nowego Dooma