Szczepienie na COVID-19. Rząd odpowiada w sprawie mikrochipów
Szczepienia na COVID-19 rozpoczną się w Polsce najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021 roku. Już teraz jednak narosło wokół tematu wiele mitów. Rząd zdecydował się zabrać głos i wyjaśnić, czy szczepionka będzie zawierała mikrochipy?
18.12.2020 | aktual.: 02.03.2022 22:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na opracowanie szczepionki na koronawirusa czekaliśmy od początku pandemii. Pierwsze szczepienia rozpoczęły się już m.in. w Wielkiej Brytanii, a polski rząd przygotowuje się do opracowania planu szczepień na COVID-19, które ruszą w przyszłym roku.
W związku z wieloma wątpliwościami, które narosły w temacie szczepień, została również uruchomiona specjalna strona rządowa, na której możemy znaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Naszą uwagę zwróciło poruszenie kwestii, czy szczepionka będzie zawierała mikrochipy?
- W szczepionkach przeciw COVID-19 nie będzie mikrochipów. W skład szczepionki wchodzą antygeny, substancje pomocnicze i woda. Szczepionka jest produktem leczniczym i jej skład jest szczegółowo sprawdzany w procesie wytwarzania każdej serii szczepionki. Nie ma takiej możliwości, aby w jej składzie znajdowały się substancje lub materiały, które nie zostały podane w ulotce dołączonej do opakowania szczepionki - czytamy na stronie Gov.pl.
Chociaż to pytanie może wydawać się dla niektórych zabawne, to jednak jest to jedna z najczęściej pojawiających się wątpliwości w sprawie szczepień. W sieci pojawia się wiele teorii spiskowych, które mówią o próbach kontroli społeczeństwa za pomocą chipów w szczepionkach. Wątpliwości pojawiają się na tyle często, że nawet UE musiała zająć oficjalne stanowisko w tej sprawie.
Takie teorie mogą być niebezpieczne, mimo że nie mają pokrycia w faktach. Dlatego zalecamy omijanie ich i rozsądne podejście do kwestii szczepień. Jeżeli jednak macie więcej wątpliwości na temat szczepienia na COVID-19, to zachęcamy was do zapoznania się z informacjami podanymi przez rząd oraz z naszym wcześniejszym tekstem, w którym obalamy mity na temat koronawirusa.