System, który zapewni bezpieczeństwo dziecka w domu
Badania przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka pokazują, że około 70 proc. wypadków dzieci w wieku do 5 lat zdarza się w domu. Dzieje się tak, ponieważ właśnie tam maluchy spędzają najwięcej czasu. Co ważne, większości tych nieprzyjemnych zdarzeń można uniknąć. Jak stworzyć bezpieczną i komfortową przestrzeń, umożliwiającą dziecku swobodne dorastanie i poruszanie się po najbliższym otoczeniu? Rodzice mają do dyspozycji tradycyjne metody, ale mogą też skorzystać z najnowszych osiągnięć techniki.
16.06.2014 13:41
Dla każdego rodzica bezpieczeństwo i zdrowie dziecka – niezależnie od jego wieku – to sprawa najważniejsza. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele udogodnień, dzięki którym codzienne troski rodziców można nieco ograniczyć.
Przygotuj dom na dziecko
Małe dzieci to prawdziwe wulkany energii, które poznają świat na wszystkie możliwe sposoby. Nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie mogą czyhać na nie w domu, dlatego wymagają stałej opieki i – chociaż czasem trudno nadążyć – lepiej nie spuszczać ich z oczu. To zadanie ułatwiają dostępne na rynku różnego rodzaju osłony, blokady, zaślepki do kontaktów, plastikowe lub gumowe narożniki, maty antypoślizgowe, bramki odgradzające schody czy pojemniki zamykane na klucz. Warto odpowiednio przygotować mieszkanie zanim dziecko zacznie się po nim samodzielnie poruszać. Duże meble, takie jak komoda, przewijak, regał z książkami, szafa pełna ubrań czy stolik z telewizorem, powinny zostać przymocowane do ściany lub podłogi za pomocą kotew. Szklaną szybę kabiny prysznicowej lub szklane drzwi, można zastąpić na przykład pleksi, szkłem wzmacnianym folią lub szkłem hartowanym, które w razie zbicia nie ma ostrych krawędzi. Zamontowanie elastycznej zawiasowej blokady w drzwiach uchroni dziecko przed przytrzaśnięciem palców w
razie gwałtownego zamykania. W kuchni sprawdzą się specjalne osłony na kuchenki, które oddzielą malca od niebezpiecznych płomieni. Na jakiś czas warto także zrezygnować z obrusów, które najmłodszy domownik może pociągnąć i wylać na siebie na przykład gorącą herbatę. Wszystkie potencjalnie niebezpieczne produkty, takie jak środki czyszczące, lekarstwa i kosmetyki, należy trzymać zamknięte na klucz, tak, aby dziecko nie miało do nich dostępu.
Zaufaj technologii
Rodzicielstwo to codzienna, ciężka praca, którą mogą znacząco usprawnić nowe technologie. Niemowlak wymaga wyjątkowej opieki. Jak zapewnić mu komfortowe warunki rozwoju w naszym mieszkaniu i zadbać o dobre samopoczucie? Zacznijmy od temperatury w pomieszczeniu – w dzień powinna wynosić od 20 do 22 stopni Celsjusza, natomiast w nocy o 2 stopnie mniej, jednak nie mniej niż 18 stopni. Jeśli jest za ciepło, powietrze staje się „suche” i zmienia się jego wilgotność, co może wysuszyć śluzówki dróg oddechowych, utrudnić oddychanie, dawać poczucie drapania w gardle, a nawet sprzyjać rozwojowi infekcji. Jeśli za oknem jest mróz, a kaloryfery pracują na pełnych obrotach, wilgotność może spaść nawet do 20 proc., a powinna być na poziomie od 50 do 60 proc. Zachowanie takich parametrów przy wykorzystaniu tradycyjnych sposobów bywa trudne. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się w tym wypadku rozwiązania dostępne w systemach inteligencji budynkowej. – Nasz system pozwala zadbać o komfort zarówno najmłodszych, jak i całej
rodziny. W pokoju dziecięcym możemy umieścić dla przykładu RGBW Controller, który, za pomocą czujników analogowych, na bieżąco monitoruje jakość powietrza, jego wilgotność, ciśnienie atmosferyczne oraz temperaturę – mówi Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej FIBARO. Zgodnie z zaprogramowaną wcześniej sceną, na podstawie danych z sensorów, centralka systemu może włączyć samodzielnie urządzenia domowe, które poprawią jakość wybranych parametrów. Dodatkowo, w zależności od pory dnia, naszych przyzwyczajeń czy osobistych preferencji, dostosuje poziom temperatury.
Do pewnego wieku niektóre dzieci wolą zasypiać przy świetle, ponieważ boją się ciemności. – Po ustawieniu odpowiednich scen, system zadba również o spokojny sen malucha. FIBARO Motion Sensor poczeka aż pociecha zaśnie i dopiero wtedy, gdy w pomieszczeniu przez dłuższy czas nie odnotuje żadnego ruchu, zgasi nocną lampkę – mówi Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej FIBARO. Dzięki temu, maluch uniknie stresu związanego z samodzielnym zasypianiem, a rodzice nie będą musieli się martwić o lampkę działającą aż do świtu i wysokie rachunki za prąd. – Z kolei, jeśli nasza pociecha lubi w nocy opuszczać swój pokój, dzięki systemowi natychmiast zostaniemy o tym fakcie powiadomieni – dodaje. Starsze dzieci prawie zawsze zostawiają zapalone światło wychodząc z pokoju. Inteligencja budynkowa niesie ze sobą rozwiązanie, które z pewnością zadowoli rodziców – kiedy młodzi domownicy opuszczają pomieszczenie, system wyłącza niepotrzebne oświetlenie i tym
samym realnie wpływa na niższe rachunki za prąd.
Na odległość
Dzięki nowym technologiom, nawet będąc poza domem, możemy mieć oko na to, co robią pozostawione w nim dzieci – pozwoli to zadbać o ich bezpieczeństwo. W dzisiejszych czasach kamery, montowane na terenie posesji mają znacznie więcej możliwości niż tyko prowadzenie bieżącego zapisu. – Po wykryciu niebezpiecznego lub niepożądanego zdarzenia, system niezwłocznie wysyła zdjęcie lub film na nasz telefon komórkowy. Istotnym faktem jest także to, że jest on kompatybilny ze wszystkimi dostępnymi na rynku kamerami IP – mówi Maciej Fiedler. System szybkiego powiadamiania umożliwi niezwłoczną interwencję z naszej strony lub odpowiednich służb.
Opuszczanie domu i pozostawianie w nim najmłodszych członków rodziny, zawsze wiąże się z pewnym stresem. – Wychodząc z domu, możemy być spokojni nawet, jeśli zostawiliśmy podłączone do prądu żelazko, ponieważ pasująca do dowolnego gniazda zasilającego przejściówka Wall Plug umożliwia zdalne wyłączanie i włączanie urządzeń. Z myślą o ciekawych świata maluchach, które wszystkiego chcą dotknąć, przejściówka ma wbudowaną specjalną zaślepkę, zabezpieczającą przed porażeniem prądem. Przejściówka daje także możliwość wyłączenia wszystkich nieużywanych kontaktów. Sprawdza się w przypadku, kiedy faktycznie o czymś zapomnieliśmy, lub po prostu gdy chcemy wyłączyć zdalnie telewizor dzieciom, które spędzają przed nim zbyt dużo czasu. Na ilość godzin przed komputerem czy telewizorem mamy także wpływ dzięki możliwości tworzenia dziennych harmonogramów dostępu do tych urządzeń – dodaje Maciej Fiedler. W przypadku starszych dzieci sprawdzi się też na pewno funkcja geolokalizacji. Nad bezpieczeństwem dzieci, które już same
chodzą do szkoły, możemy czuwać dzięki funkcji GPS wbudowanej w ich telefonach komórkowych. Dzięki zintegrowaniu z centralką Home Center 2 lub Home Center Lite, dowiemy się, czy bezpiecznie dotarły do celu.