Świnoujście. Rozpoczęła się operacja neutralizacji bomby Tallboy

Płetwonurek Grupy Nurków Minerów 8. Flotylli Ochrony Wybrzeża
Płetwonurek Grupy Nurków Minerów 8. Flotylli Ochrony Wybrzeża
Bolesław Breczko

13.10.2020 13:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wojskowi płetwonurkowie rozpoczęli proces wypalania ładunku wybuchowego w brytyjskiej bombie Tallboy znalezionej w porcie w Świnoujściu.

"Postęp prac jest na tyle zaawansowany, że jest możliwe wykonanie pierwszej deflagracji obiektu (wypalania materiału wybuchowego - przyp. red.) już dzisiaj przed południem." - czytamy na profilu fejsbukowym Marynarki Wojennej RP.

W związku z operacją neutralizacji ogromnej bomby ewakuowana została najbliższa okolica portu, a ruch statków został wstrzymany. Początkowo nie było wiadomo, ile czasu potrwa cały proces, a operacja neutralizacji była zaplanowana na cały tydzień.

Już drugiego dnia okazało się, że płetwonurkowie mogą przystąpić do kluczowej części usuwania bomby, czyli fizycznej neutralizacji materiału wybuchowego. Nie oznacza to jeszcze jednak, że proces już jest zakończony, zwłaszcza że w pracy nurkom mogą przeszkadzać pogarszające się warunku pogodowe.

Warunki atmosferyczne mają się mocno pogorszyć, głównie ma być bardzo silny wiatr który ma bezpośredni wpływ na prąd w Kanale i na pracę Nurków. Kolejne dni pogodowo też nie są optymistyczne, obiektu nie można zostawić w takim stanie przygotowania aby ciężka praca Nurków wykonana dotychczas nie poszła na marne. 

Marynarka Wojenna RP

Brytyjska bomba Tallboy z czasów drugiej wojny światowej waży ponad 5 ton, z czego prawie połowa (2400 kg) to ładunek wybuchowy TORPEX.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)