Świnka na lotnisku ma ważne zadanie. Zobacz na wideo, jak pomaga pasażerom

Świnka na lotnisku ma ważne zadanie. Zobacz na wideo, jak pomaga pasażerom

Świnka na lotnisku ma ważne zadanie. Zobacz na wideo, jak pomaga pasażerom
Źródło zdjęć: © Youtube.com | San Francisco International Airport
Karolina Modzelewska
12.11.2019 11:19, aktualizacja: 13.11.2019 07:38

Urocza świnka dołączyła do ekipy psich terapeutów, którzy pracują na lotnisku w San Francisco. Zwierzęta pomagają w pokonaniu strachu przed zbliżającym się lotem. Obniżają poziom stresu u podróżujących, zwłaszcza u dzieci.

Lilou, świnka terapeutka to nowy pracownik lotniska w San Francisco. Razem z pozostałymi czworonożnymi przyjaciółmi dba o komfort osób oczekujących na lot.

Liczne badania dowodzą, że kontakt ze specjalnie przeszkolonymi zwierzętami pozwala zmniejszyć poziom stresu. Czworonogi wykonujące sztuczki, pozwalające się głaskać i rozweselające podróżnych, sprawiają, że zapominają o towarzyszącym im lęku.

Świnka terapeutka

Większość lotnisk korzysta ze wsparcia psich terapeutów. Jednak nie każdy może mieć z nimi kontakt. Wiele osób jest uczulonych na psią sierść lub po prostu czuje przed nimi lęk. Dlatego też coraz więcej portów lotniczych szuka alternatywnych rozwiązań.

W San Francisco do grona czworonożnych terapeutów z ekipy "Wag Brigade" dołączyła Lilou - 5-letnia świnka rasy Juliana. Zwierzę powoli staje się gwiazdą lotniska i zyskuje coraz większe grono fanów. Lilou uwielbia głaskanie i towarzystwo ludzi. Wykonuje również zabawne sztuczki. Potrafi nawet grać na malutkim fortepianie - zabawce.

Lilou pracuje na kilka "etatów"

Świnka pojawia się na lotnisku raz w miesiącu. Musi oswoić się z nowym środowiskiem pracy. Władze lotniska zapowiadają jednak, że już wkrótce można będzie ją spotkać znacznie częściej. Poza pracą na lotnisku Lilou wspiera potrzebujące osoby m.in. w domach starców, szpitalach, szkołach itp.

Zatrudnienie Lilou ma zwrócić uwagę na jeszcze jedną, ważną kwestię. Świnie to niezwykle inteligentne i empatyczne zwierzęta, których nie można postrzegać wyłącznie przez pryzmat przemysłu mięsnego i tego, w jakiej formie trafią na nasze stoły.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)