Światowy Dzień Kota 2020. Dzisiaj święto wszystkich mruczków

Światowy Dzień Kota 2020. Dzisiaj święto wszystkich mruczków
Źródło zdjęć: © East News | Aleksandra Szmigiel/REPORTER
Karolina Modzelewska

17.02.2020 09:57, aktual.: 17.02.2020 10:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koty już dawno skradły nasze serca i na stałe zagościły w domach. Uparte i często niesforne stworzenia towarzyszą człowiekowi od około 9,5 tys. lat. Od zawsze łączyła je z nim szczególna więź.

Światowy Dzień Kota 2020 to doskonała okazja, aby przyjrzeć się bliżej przyjaźni tych niesamowitych zwierząt z człowiekiem.

Koty towarzyszą nam od niemal zawsze

Powszechnie uważa się, że udomowienie kotów miało miejsce w starożytnym Egipcie, gdzie koty były traktowane z wyjątkowym szacunkiem. Egipcjanie uważali zwierzęta za swoich towarzyszy, ale były też czczone jako bożki.

Zdaniem francuskich naukowców udomowienie kotów miało miejsce znacznie wcześniej. Wnioskują tak na podstawie szczątków znalezionych na Cyprze.

Archeolodzy zauważyli, że w grobie liczącym około 9,5 tys. pochowano człowieka i kota. Ich ciała przykryto muszelkami, wypolerowanymi kamieniami i innymi dekoracyjnymi artefaktami. Znalezisko z neolitycznej wioski Shillourokambos poprzedza wczesną sztukę egipską, w której koty zaczęły pojawiać się około 4 tys. lat później.

Jean-Denis Vigne, archeolog z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu i jego współpracownicy uważają, że wspólnych pochówek kota i człowieka wskazuje na silny związek pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem.

Kot jaki jest każdy widzi

Obecnie koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych. Powstało wiele ras, które różnią się m.in. wielkością i umaszczeniem. Koty mają nie tylko łapać myszy. Coraz częściej traktuje się je jako pełnoprawnych członków rodziny i towarzyszy życia. Widać to w trosce, z jaką człowiek opiekuje się tymi zwierzętami.

Zobacz też:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)