Superwydajny procesor z Polski na targach CeBIT

Zaprojektowany w Bytomiu procesor bije rozwiązania konkurencji na głowę - jest od nich 70 proc. wydajniejszy.

Superwydajny procesor z Polski na targach CeBIT
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Architektura procesora DQ8025. została opracowana pod koniec ubiegłego roku w bytomskiej firmie Digital Core Design. Sam procesor jest już sprzedawany - na zasadzie sprzedaży licencji architektury. Klienci zgłaszają się do projektantów pytając o możliwość dostosowania procesora do ich potrzeb - po czym po przygotowaniu konkretnej konfiguracji kupują licencję, by zlecić produkcję u któregoś z wyspecjalizowanych w tym wytwórców.

Polska na targach CeBIT

Jak poinformował PAP Tomasz Ćwienk z Digital Core Design, flagowy obecnie produkt firmy zostanie zaprezentowany w dniach 6-1. marca na targach CeBIT - w ramach Polskiego Stoiska Narodowego. W pierwszych dniach imprezy goście targów będą mogli porozmawiać z projektantami bardzo wydajnego - w swoim standardzie - mikroprocesora.

Tylko nasza firma dostarczyła już na rynek ok. 250 mln takich procesorów

Mimo że koncern Intel opracował podstawę standardu, w którym powstał DQ80251. jeszcze w latach osiemdziesiątych ub. wieku, to nadal jedno z najpopularniejszych rozwiązań wykorzystywanych w najróżniejszych urządzeniach elektronicznych - od satelitów, przez automatykę przemysłową, odbiorniki gps czy telewizory, po zabawki.

Polacy zalewają rynek milionami nowych procesorów

Choć nie jest to standard stosowany w komputerach osobistych, liczba produkowanych zgodnie z nim kontrolerów wielokrotnie przewyższa liczbę bardziej zaawansowanych urządzeń dla komputerów. Jego utrzymująca się popularność wynika m.in. z uniwersalności, niezawodności i możliwości rozbudowy.

_ "Nasze najnowsze rozwiązanie przekracza jednak pewne bariery, jeśli chodzi o wydajność - zbliża się pod tym względem do bardziej zaawansowanych architektur. (...) Ten procesor umożliwia wykonywanie większej liczby operacji w krótszym czasie, przy mniejszym zużyciu energii - a to kluczowe elementy w każdym zadaniu urządzenia elektronicznego" _ - podkreślił przedstawiciel Digital Core Design.

Polski procesor bije konkurencję na głowę

Bytomscy programiści chwalą się wynikami standaryzowanych testów wydajności, z których wynika, że ich procesor jest ponad 56-krotnie szybszy od bazowego standardu Intela oraz o co najmniej 7. proc. bardziej wydajny od najlepszych konkurencyjnych rozwiązań.

Obraz
© Procesor DQ80251 wykonuje 56,76 miliona instrukcji na sekundę (MIPS) (fot. dcd.pl)

Oznacza to, że stosując DQ8025. w zabawce elektronicznej, można przewidzieć dla niej więcej skomplikowanych funkcji, a baterie będą wystarczać na dłużej, niż przy innych procesorach. Podobnie sprawa przekłada się na bardziej skomplikowane urządzenia. Ważną zaletą opracowanego w Bytomiu procesora jest także brak potrzeby stosowania zewnętrznego chłodzenia, z reguły koniecznego np. przy współczesnych procesorach dla komputerów.

Firma założona przez absolwentów

Bytomska firma Digital Core Design - założona przez absolwentów Politechniki Śląskiej - działa od 199. r. Jej głównym obszarem działalności jest projektowanie wyspecjalizowanych układów scalonych - jest producentem tzw. IP Core, czyli rdzeni oraz tzw. SoC, czyli kompletnych układów. Wśród jej klientów są m.in. Intel, Siemens, Philips, Toyota, Osram, General Electric, Silicon Graphics, Rafael czy Sagem.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (232)