Supernowoczesne myśliwce. Polscy piloci wkrótce zasiądą za ich sterami

Supernowoczesne myśliwce. Polscy piloci wkrótce zasiądą za ich sterami

myśliwce F-35
myśliwce F-35
Źródło zdjęć: © Ministerstwo Obrony Narodowej
Mateusz Tomczak
12.04.2023 09:15, aktualizacja: 12.04.2023 12:02

Trwają pierwsze etapy szkolenia polskich pilotów myśliwców F-35. To maszyny, które w najbliższych latach znacząco rozbudują potencjał rodzimych Sił Powietrznych.

O dużych możliwościach myśliwców F-35 oraz aktualnych i przyszłych etapach szkoleń z nimi związanych, a także ogólnym rozwoju polskiej armii mówił Mariusz Błaszczak. Minister Obrony Narodowej pojawił się w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

Polscy piloci szkolą się z obsługi myśliwców F-35

Do obsługi myśliwców F-35 wytypowano wyłącznie doświadczonych i najlepszych pilotów oraz techników. Kilka załóg ma już za sobą pierwsze etapy szkolenia, ale na tym nie koniec. Każdą załogę czeka dłuższe pobieranie nauk. Przejdą szkolenia taktyczne, na symulatorach, a w końcu za sterami samolotów. Ostatnie będą przeprowadzane w Stanach Zjednoczonych. Rozpoczną się w przyszłym roku.

Po podpisaniu zamówienia na F-35 w styczniu 2020 roku rozpoczęliśmy szkolenia: taktyczne i na symulatorach. W przyszłym roku rozpoczną się szkolenia na polskich samolotach F-35. Stany Zjednoczone zdecydowały o takiej formie szkolenia (…) Tak się dzieje w przypadku również innych państw, które wyposażyły swoje siły powietrzne w F-35.

Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy polska armia będzie korzystać z F-35?

Decyzja o zakupie myśliwców F-35 na potrzeby polskiej armii zapadła już jakiś czas temu. Chodzi o 32 maszyny wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, które dostarczą Stany Zjednoczone. Wartość transakcji to ok. 17,8 mld złotych.

Dostawy myśliwców F-35 dla Polski będą realizowane w latach 2024-2030. Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło, że pierwsze sześć samolotów znajdzie się tymczasowo w jednej z baz lotniczych na terytorium USA. Będą to jednostki przeznaczone do szkolenia polskich pilotów oraz personelu technicznego.

Pierwsze myśliwce F-35 powinny pojawić się w naszym kraju na przełomie 2025 i 2026 r.

Dlaczego Polska wybrała samoloty F-35?

Kolejny raz zaakcentowano, że myśliwce F-35 zostały wybrane z uwagi na przystosowanie do działania w środowisku sieciocentrycznym. Mają dobrze wpisywać się w potrzeby polskiej armii i prawidłowo współpracować z innym wyposażeniem np. z Himarsami. Posiadają też systemy do walki radioelektronicznej.

Polski rząd chce konsekwentnie stawiać na uzbrojenie produkowane w Stanach Zjednoczonych lub takie, które jest z nim kompatybilne, np. koreańskie samoloty FA-50.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)