Superksiężyc już dzisiaj. Przed nami jedna z najjaśniejszych nocy w roku [Wideo]

Superksiężyc już dzisiaj. Przed nami jedna z najjaśniejszych nocy w roku [Wideo]

Superksiężyc już dzisiaj. Przed nami jedna z najjaśniejszych nocy w roku [Wideo]
Źródło zdjęć: © flickr.com
09.03.2020 13:59, aktualizacja: 09.03.2020 14:19

Superksiężyc w pełni zobaczymy na niebie już dziś wieczorem. Jest to na pewno zjawisko warte obserwacji, zwłaszcza jeśli wcześniej nie mieliście okazji zobaczyć tego cudownego widoku. To będzie jedna z piękniejszych nocy w tym roku.

Superksiężyc to nazwa Księżyca w pełni, który osiąga najmniejszą odległość od Ziemi. Zgodnie z informacjami podanymi przez NASA superksiężyc wydaje się do 14 proc. większy i do 30 proc. jaśniejszy niż w trakcie innych pełni.

Marcowa pełnia powinna być bardzo dobrze widoczna na niebie ze względu na sprzyjającą pogodę. Księżyc możemy zacząć obserwować już od godziny 18:30, ale superksiężyc będzie widoczny także jutro wieczorem. Jeżeli jednak nie będziecie mieli okazji obserwowania nocnego nieba na żywo, możecie śledzić relację online:

I chociaż superksiężyc wygląda zjawiskowo na niebie, to naukowcy wciąż zastanawiają się, czy nie ma on negatywnego wpływu na środowisko. Pojawią się teorie, że superksiężyc może wywoływać niszczycielskie fale oceaniczne, trzęsienia ziemi czy wybuchy wulkanów. Na razie jednak brak na to konkretnych dowodów.

Marcowy superksiężyc będzie prawdopodobnie najjaśniejszym w tym roku, jednak podobną pełnię będziemy mogli obserwować również w kwietniu i maju. Poza tym czekają nas jeszcze trzy zaćmienia Księżyca.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)