Superkomputer Watson trafił do szkoły medycznej

Superkomputer Watson trafił do szkoły medycznej

Superkomputer Watson trafił do szkoły medycznej
Źródło zdjęć: © AP
05.11.2012 13:15, aktualizacja: 05.11.2012 13:26

Opracowany przez firmę IBM superkomputer Watson pomoże szkolić lekarzy w Cleveland - informuje serwis "BBC News/Technology".

Maszyna stała się sławna w ubiegłym roku, gdy pokonała dwóch ludzkich uczestników amerykańskiego quizu telewizyjnego "Jeopardy". Teraz ma pomagać studentom Cleveland Clinic Lerner College of Medicine (USA) w rozpoznawaniu trudnych przypadków medycznych. Specjaliści z IBM liczą, że w ten sposób uda im się dopracować działanie komputera.

Z konsultacji Watsona, który dobiera optymalny sposób leczenia pacjentów, korzystają już od pewnego czasu specjaliści z nowojorskiego centrum onkologicznego Memorial Sloan-Kettering oraz firmy Wellpoint, która zajmuje się ubezpieczeniami medycznymi.

Watson „rozumie”. język naturalny i potrafi przeanalizować ogromne ilości danych – zarówno dotyczących pacjenta, jak i literatury medycznej - aby znaleźć możliwie najlepszą odpowiedź. W dłuższej perspektywie Watson może przynieść IBM wielkie zyski. Według raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) tylko w USA wydatki na ochronę zdrowia w roku 2010 przekroczyły 2,6 biliona dolarów.

Według marketingowych materiałów IBM co piąta stawiana przez lekarzy diagnoza jest niewłaściwa lub niekompletna, a w USA co roku popełnianych jest 1,5 miliona pomyłek medycznych. Jest zatem wiele do poprawienia. Zwłaszcza, że co pięć lat podwaja się ilość wiedzy medycznej, przez co nadążanie za jej postępem staje się coraz trudniejsze –. w każdym razie dla ludzi.

Firma IBM nastawia się raczej na udział w korzyściach wynikających z zastosowania technologii, cokolwiek to miałoby znaczyć, niż pobieranie opłat za jej wykorzystanie.

Eksperci zastrzegają, że może minąć jeszcze wiele lat, zanim komputery zastąpią diagnostów. Przyczyną jest nie tylko niedoskonałość stosowanych algorytmów, ale także dostępnych danych klinicznych, stosowanych do „trenowania”. programów. Z błędnych informacji komputer może wyciągać nieprzystające do rzeczywistych sytuacji wnioski.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)