Superkomputer IBM Watson postawi diagnozę lekarską chorym

Superkomputer IBM Watson postawi diagnozę lekarską chorym

Superkomputer IBM Watson postawi diagnozę lekarską chorym
Źródło zdjęć: © AP
24.08.2012 12:28, aktualizacja: 09.08.2013 12:33

Skonstruowany przez IBM superkomputer "Watson" próbuje swych sił jako diagnosta - informuje "New Scientist" .

Ponad rok temu Watson wygrał teleturniej Jeopardy!, pokonując ludzkich ekspertów. Teraz podjęte zostały próby diagnozowania w ten sposób pacjentów.

Firma IBM współpracuje z kilkoma amerykańskimi szpitalami, aby stworzyć wirtualnego asystenta lekarza. Najlepsze wyniki odnotowano w przypadku onkologii. "To maszyna, która może odczytać wszystko i niczego nie zapomina" - mówi biorący udział w badaniach Larry Norton z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Jorku.

Grając w Jeopardy!, Watson analizował każde pytanie, a następnie poszukiwał możliwych odpowiedzi w bazie danych (zawierającej między innymi treść encyklopedii), wybierając najlepsze odpowiedzi. Podobny mechanizm wykorzystywany jest, aby się dowiedzieć, co dolega pacjentowi - tym razem źródłem informacji są pisma medyczne i kliniczne reguły postępowania.

Pierwszym testem dla systemu były pytania z konkursu dla stażystów "Doctor's Dilemma", odbywającego się na dorocznym zjeździe American College of Physicians. Watsonowi przedstawiono 18. pytań, z którymi wcześniej nie miał do czynienia. Właściwą odpowiedź podawał w 50 proc. przypadków, co jest wynikiem niezłym jak na pierwszą próbę, ale z pewnością niewystarczającym.

Aby poprawić swoją skuteczność, Watson zapoznaje się teraz z historiami chorób - tylko szpital Sloan -Kettering udostępnił ich dziesiątki tysięcy. Przy nowym pacjencie Watson szuka informacji o osobach z podobnymi objawami oraz najskuteczniejszych sposobach leczenia. Dzięki temu ma wskazywać lekarzom cały wachlarz możliwych rozpoznań i sposobów leczenia, a także podpowiadać, które z nich są najbardziej prawdopodobne. Weźmie pod uwagę przeszłość pacjenta oraz możliwe interakcje pomiędzy lekami.

Superkomputer szczególnie przydałby się onkologom, którym trudno nadążyć za burzliwie rozwijającymi się gałęziami wiedzy o genetycznych i molekularnych czynnikach związanych różnorodnymi z nowotworami. Watson błyskawiczne przyswaja sobie wszelkie nowości, a jego pamięć trudno byłoby przeciążyć

Komentujący wiadomość internauci sugerują, aby wirtualnego diagnostę nazwać bardziej współczesnym pseudonimem "House"

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)