Sukces w polskich lasach. Eksperci mówią o "mysim roku"
Kampinoski Park Narodowy (KPN) poinformował na swoich stronach w mediach społecznościowych, że tegoroczny sezon lęgowy puszczyka był najbardziej udany od 18 lat. Z dostępnych miejsc gniazdowych na monitorowanym terenie, aż 62 proc. było zajętych, a w każdym z nich znajdowało się od trzech do czterech piskląt.
31.05.2024 | aktual.: 31.05.2024 15:44
Przyrodnicy z KPN od prawie dwóch dekad prowadzą obserwacje lęgów puszczyka na obszarze 1000 ha parku. W tym roku odnotowali, że 62 proc. miejsc lęgowych było zajętych przez puszczyki, a w każdym z nich znajdowało się od trzech do czterech piskląt. Najczęściej spotykano trzy pisklęta, rzadziej cztery.
Puszczyk w Kampinosie z ważnym sukcesem
"Tak wysoki sukces lęgowy dowodzi, że mamy do czynienia z tzw. mysim rokiem, tj. sezonem licznego występowania gryzoni (m.in. myszy, nornic i norników) - ich głównego składnika menu. Nic dziwnego, że gryzonie mają się dobrze po kolejnej mało mroźnej zimie" - skomentowali przyrodnicy. Podsumowując, stwierdzili, że jest to "najlepszy rok pod względem sukcesu lęgowego puszczyka w Kampinoskim Parku Narodowym od 18 lat".
Puszczyk (Strix aluco) jest gatunkiem szeroko rozprzestrzenionym w Europie, Azji i północnej Afryce. Jest to najpospolitsza sowa występująca w Kampinoskim Parku Narodowym. Występuje w dwóch odmianach barwnych - brązowej i szarej. "Często zdarza się, że osobniki w parze są w różnych formach barwnych, a w lęgu mogą być razem pisklęta szare i brązowe. Obie formy doskonale kamuflują się w środowisku leśnym. Ich oczy są duże i ciemne, co pozwala na świetne widzenie w słabym świetle" - podkreśla KPN.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: SięKlika #32: Co z tym AI w iOS 18, GPT-4o, Panele fotowoltaiczne na torach, Polska gra Manor Lords
Puszczyki są przede wszystkim ptakami nocnymi, chociaż czasami można je spotkać w ciągu dnia, np. gdy podczas wcześniejszej nocy były ulewne deszcze lub gdy mają problem z wykarmieniem piskląt w ciągu nocy. "Mimo że puszczyki mają doskonały wzrok, ich słuch jest jeszcze bardziej imponujący. Potrafią usłyszeć najmniejszy szmer i zlokalizować go z dokładnością do centymetra w zupełnej ciemności, co czyni je niezwykle skutecznymi łowcami. Puszczyk jest oportunistą pokarmowym, czyli korzysta z pokarmu, który w danej chwili jest najłatwiej dostępny" - czytamy w notce.
Głównym pożywieniem puszczyka są małe ssaki, takie jak myszy, norniki, ale również ptaki, płazy, owady i inne drobne zwierzęta. "Z analizy wypluwek (zrzutek niestrawionych resztek pokarmu) wiadomo, że w tym sezonie lęgowym w znacznym stopniu posilały się również chrabąszczami kasztanowymi, które miały w tym roku swój masowy pojaw na terenie Puszczy Kampinoskiej" - napisali przyrodnicy z KPN.
Puszczyki najczęściej gniazdują w dziuplach drzew lub skrzynkach lęgowych typu E (duże budki, w których ścianka przednia może mieć 50 cm wysokości, a otwór wlotowy średnicę np. 15 cm). Zdarza się też, że zajmują stare gniazda innych ptaków drapieżnych lub nawet gniazdują w budynkach.
Sezon lęgowy tych ptaków rozpoczyna się pod koniec zimy. Samica składa zazwyczaj od trzech do pięciu jaj, które wysiaduje przez około 28-30 dni. Młode pozostają w gnieździe około miesiąca, a potem jeszcze przez pewien czas są dokarmiane przez rodziców, zanim staną się w pełni samodzielne.
"Puszczyk, z jego spokojnym usposobieniem i zdolnością do przystosowania się do różnych środowisk, jest niezastąpionym elementem ekosystemów leśnych, ale też sową, która może występować w parku miejskim i odbywać lęgi w budynkach. Obserwacja tych niezwykłych ptaków może dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń" - opisali przyrodnicy z KPN.