Sukces Ukrainy. Kolejny rosyjski moździerz przeszedł do historii
Wideo umieszczone w sieci pokazuje, jak Siły Zbrojne Ukrainy niszczą rosyjskie moździerze 120 mm Nona. Jakie są możliwości tej broni?
128 Batalion Obrony Terytorialnej we współpracy z Połączoną Grupą Taktyczną Adam zniszczył rosyjski moździerz 2S9 Nona-S 120 mm w Kliszczejewce (obwód doniecki), co widać na poniższym nagraniu. Wcześniej jednostki te wspólnie zniszczyły inny moździerz - 2S9 Nona.
Możliwości 2S9 Nona-S 120 mm
Radziecki 2S9 Nona (SAO-120) został zbudowany na podwoziu transportera opancerzonego BTR-D. Przeznaczony dla wojsk powietrznodesantowych został wprowadzony do uzbrojenia w 1981 roku. Jest to pływający opancerzony, gąsienicowy moździerz samobieżny, którego załogę tworzy dowódca, kierowca, celowniczy i ładowniczy. Wnętrze kadłuba podzielone jest na przedział dowodzenia, przedział bojowy i przedział silnikowy. Spawana stalowa wieża znajduje się na środku kadłuba. Dwuosobowa wieża ma włazy odpowiednio dla strzelca i ładowniczego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tech Winter Challenge: Relacja z akcji
2S9 jest przystosowany do transportu drogą powietrzną i może być zrzucany na spadochronie. Z moździerza można strzelać specjalnymi pociskami odłamkowo-burzącymi lub pociskami 120 mm L/15. Jednostka ognia wynosi 60 naboi. Broń jest w rzeczywistości hybrydą moździerza i haubicy, będąc niekonwencjonalną konstrukcją, której brakuje bezpośredniego odpowiednika NATO. Pierwsze prototypu tego pojazdu były gotowe jeszcze w latach 70. XX wieku i od tego czasu stanowią ważny element rosyjskich sił zbrojnych.
Jak podaje Oryx, Rosja straciła 27 takich pojazdów, z czego 5 zdobyły Siły Zbrojne Ukrainy. Defense Express kilkanaście dni temu opisywał, że ukraińska wersja moździerza samobieżnego Nona na podwoziu BMP wzmocni ich siły zbrojne.
Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech