Stworzono metal, który odpycha wodę
Dzięki laserowej obróbce metalu, padające krople wody odbijają się od jego powierzchni - informuje "New Scientist".
23.01.2015 | aktual.: 23.01.2015 12:37
Zespół prof. Chunlei Guo z University of Rochester w Nowym Jorku za pomocą lasera wielkiej mocy pokrył drobniutkimi rowkami w odstępach 0,1 mm powierzchnię małych kawałków platyny, tytanu oraz mosiądzu. Impulsy były potężne, lecz bardzo krótkie –rzędu biliardowych części sekundy (biliard to milion miliardów). W takich warunkach powierzchnia parującego i gwałtownie stygnącego metalu pokrywa się specyficznymi nanostrukturami.
Tuż po laserowej obróbce woda bardzo łatwo zwilża metal, jednak pod wpływem powietrza jego powierzchnia zaczyna odpychać wodę. Kropla wody spadająca z wysokości zaledwie 2 centymetrów odskakuje na 5 mm, zachowując 3. proc energii, po czym zsuwa się. Nawet Teflon nie jest tak śliski - woda zsuwa się z niego dopiero przy nachyleniu 70 stopni, z obrobionego laserem metalu - przy zaledwie czterech stopniach.
Oprócz niezwilżalności tak potraktowany metal ma również zdolność do samooczyszczania, ponieważ odskakujące od niego krople wody unoszą ze sobą cząsteczki kurzu.
Na razie obrobienie laserem kilku centymetrów kwadratowych trwa godzinę. Jeśli proces da się zastosować na skale przemysłową, będzie można produkować łatwe w utrzymaniu, nie ulegające korozji czy oblodzeniu urządzenia –. na przykład panele słoneczne czy toalety, a także instalacje zbierające deszczówkę. Wcześniejsze próby uzyskania tego rodzaju powierzchni opierały się na pokrywaniu specjalnymi powłokami. Tym razem chodzi o trwałą zmianę ukształtowania powierzchni metalu.
Możliwe, że podobny efekt uda się uzyskać w sposób bardziej ekonomiczny - chociażby przez obróbkę chemiczną.