Student MIT zbudował gitarę akustyczno-elektryczną

Amit Zoran, student renomowanej uczelni Massachusetts Institute of Technology, zbudował niecodzienny instrument muzyczny. Jego Chameleon to połączenie gitary akustycznej i elektrycznej - urządzenie dysponuje "pokładowym" komputerem oraz wymiennym pudłem rezonansowym.

Student MIT zbudował gitarę akustyczno-elektryczną
Źródło zdjęć: © idg.pl

12.02.2009 | aktual.: 13.02.2009 09:40

W Chameleonie nie ma klasycznego pudła rezonansowego, znanego ze standardowych gitar akustycznych lub innych instrumentów strunowych. Zastosowane w gitarze pudło wyposażone jest w kilka małych czujników przekazujących informacje dźwiękowe do komputera, który je interpretuje i przetwarza. Nie jest to jednak zwykły syntezator muzyki. Dźwięk generowany przez syntezator powstaje "z niczego" i za każdym razem brzmi tak samo. W przypadku komputera gitarowego źródłem dźwięku jest wprawiona w wibracje struna, więc charakterystyka dźwięku może się różnić w zależności od sposobu gry na instrumencie.

Obraz
© Gitara Chameleon autorstwa Amita Zorana (fot. idg.pl)

Twórca instrumentu zbudował jak dotąd dwa działające drewniane pudła rezonansowe. Mimo iż oba wykonane są z czerwonego cedru, dźwięk uzyskiwany za ich pomocą różni się od siebie. Zoran pracuje nad kolejnymi - jedno z nich posiada metalowe śruby - zmiana ich pozycji wpływa bezpośrednio na charakterystykę dźwięku; inna jest pusta, ale uszczelniona kauczukiem, dzięki czemu można wypełnić ją cieczą. Wymiana pudła trwa ok. 1. sekund i za każdym razem po takiej operacji instrument musi zostać ponownie nastrojony.

Obraz
© Komputer pokładowy gitary (fot. idg.pl)

Sercem instrumentu, a zarazem elementem, który wciąż wymaga dalszych prac rozwojowych, pozostaje komputer. Na przednim panelu każdego z pudeł znaleźć można zestaw pięciu elektronicznych przystawek, przesyłających dwa sygnały stereo i jeden mono do przetwornika. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu komputer będzie w stanie zinterpretować te dane, zmienić właściwości dźwięku i przesłać go do jednostki wzmacniającej. Obecny prototyp komputera nie ma jeszcze oprogramowania. W związku z tym na razie jedynym dźwiękiem, jaki słychać po uderzeniu w struny gitary, jest naturalny dźwięk rezonującego pudła. Stworzenie aplikacji pozwoli muzykom na bardzo szerokie eksperymenty, gdyż z tej jednej gitary będą oni mogli wydobyć brzmienie wielu instrumentów - przekonuje autor projektu.

Źródło artykułu:idg.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)