Strażnik z kosmosu. Będzie wykrywał morskich piratów

Strażnik z kosmosu. Będzie wykrywał morskich piratów

Strażnik z kosmosu. Będzie wykrywał morskich piratów
Źródło zdjęć: © WP.PL
Adam Bednarek
13.12.2018 10:49, aktualizacja: 16.12.2018 10:42

Firma HawkEye 360 znalazła sposób, jak namierzać piratów morskich czy osoby, które na morzach potrzebują szybkiej pomocy. W ich odnajdywaniu pomóc praca satelitów, które już są w kosmosie.

Wystrzelone na początku grudnia satelity to nie tylko polskie rozwiązanie, dzięki któremu być może uda się w przyszłości uniknąć kosmicznych śmieci. Rakieta Falcon 9, należąca do SpaceX, zabrała również satelity należące do firmy HawkEye 360. Ich system ma sprawić, że uda się wykryć podejrzane jednostki na morzu.

"Każdy z satelitów został wyposażony w sterowane odpowiednim oprogramowaniem radio, które może wychwytywać różne zakresy fal radiowych" - wyjaśnia portalstoczniowy.pl.

Zebrane dane będą analizowane przez sztuczną inteligencję. Rozwiązanie ma przede wszystkim namierzać i lokalizować jednostki. Mogą to być np. statki porwane przez piratów, ale też te, w których zagrożone jest bezpieczeństwo załogi z powodu katastrof. Łatwiej więc będzie odnaleźć statki będące w zagrożeniu czy zaginionych ludzi.

Na razie system składa się z trzech wystrzelonych satelitów, które pracę mają rozpocząć w najbliższych tygodniach. W przyszłym roku dołączą do nich kolejne urządzenia, dzięki czemu system będzie się rozrastał. Prezes HawkEye 360 chwali się, że po raz pierwszy komercyjna firma wykorzysta kilka satelitów do analizy komunikacji radiowej.

W 2017 zgłoszono 180 przypadków piractwa i rozboju na statkach. To najniższy wynik od lat. Podobny poziom odnotowano w 1995 roku, kiedy zgłoszono 188 incydentów. Skala piractwa na świecie co roku maleje, a dzięki nowemu kosmicznemu rozwiązaniu być może uda się jeszcze skuteczniej walczyć z problemem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)