Pierwsze polskie zdjęcie satelitarne. Historyczny moment

Do sieci trafiło pierwsze polskie zdjęcie satelitarne Ziemi. Wykonał ją czwarty polski sztuczny satelita o nazwie PW-Sat2.

Pierwsze polskie zdjęcie satelitarne. Historyczny moment
Źródło zdjęć: © PW-Sat2
Grzegorz Burtan

– Zdjęcie odebrane zostało za pomocą stacji naziemnych w Warszawie, na Wydziale Elektronik i Technik Informacyjnych, w Gliwicach w siedzibie naszego partnera Future Processing oraz przez radioamatorów, którzy przesyłają odebrane dane na stronie radio.pw-sat.pl - powiedział Dominik Roszkowski, wicekoordynator projektu PW-Sat2, cytowany przez Puls Kosmosu.

Zdjęcie zostało wykonane w momencie, gdy satelita znajdował się nad holenderskim wybrzeżem. Widać na nim południową Szwecję, zachmurzoną Norwegię, Morze Północne i Bałtyk. Kamery na pokładzie PW-Sata2 nie mają służyć obserwacjom Ziemi. Ich głównym zadaniem jest weryfikacja otwarcia żagla deorbitacyjnego na zakończenie misji. Dlatego kamery skierowane są pod kątem do ścianek satelity i w ich polu widzenia znajduje się fragment urządzenia.

Obecnie satelita wykonują nad Polską do sześciu przelotów dziennie. Z każdym połączeniem odbierano kolejne fragmenty zdjęcia. PW-Sat2 w ciągu najbliższych kilku dni będzie przechodził testy czujnika Słońca. Po 40 dniach, czyli najpóźniej w połowie stycznia, nastąpi otwarcie żagla deorbitacyjnego.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (88)