Stop dla pseudonauki. 20 organizacji pacjentów apeluje do celebrytów

Stop dla pseudonauki. 20 organizacji pacjentów apeluje do celebrytów

Stop dla pseudonauki. 20 organizacji pacjentów apeluje do celebrytów
Źródło zdjęć: © Getty Images
Bolesław Breczko
25.05.2020 16:12, aktualizacja: 25.05.2020 21:29

- To jest jakaś kompletna degrengolada, żeby Edyta Górniak zapraszała ministra zdrowia na rozmowę uświadamiającą o szczepionkach, które według jej (nie)wiedzy są szkodliwe – mówi o zjawisku celebrytyzacji pseudonauki Milena Kruszewska z Fundacji Watch Health Care.

- Gdy dziesięć lat temu pracowałam w Naczelnej Izbie Lekarskiej, zastanawialiśmy się, jak walczyć z medycznymi hochsztaplerami – mówi w rozmowie z WP Tech Milena Kruszewska, Prezes Fundacji Watch Health Care. - Walka okazała się permanentna i trwa do dziś, a na dodatek na froncie pojawiają się celebryci. I to zdecydowanie nie po stronie nauki i rozsądku.

Fundacja Watch Health Care oraz 20 organizacji zajmujących się prawami pacjentów wystosowała apel do celebrytów i osób publicznych wypowiadających się w tematyce zdrowotnej o wyjątkową ostrożność i poszanowanie zdobyczy nauki.

Rosnąca popularność pseudonauki

"Z niepokojem obserwujemy niebezpieczny trend celebrytyzacji pseudonauki, czyli pojawiania się w przestrzeni publicznej wypowiedzi rozpoznawalnych powszechnie osób, których hipotezy, teorie i twierdzenia nie znajdują potwierdzenia w badaniach naukowych, a często wręcz stoją w sprzeczności z faktami potwierdzonymi naukowo" – czytamy w apelu Fundacji i organizacji pacjenckich.

- Ogromnie doceniam zaangażowanie osób publicznych w rzetelne i profesjonalne akcje społeczne dotyczące ochrony zdrowia – mówi Kruszewska. - Nie mogę jednak milczeć, gdy cały sens szlachetnych działań podważany jest przez nieodpowiedzialne wypowiedzi osób, których celem jest przede wszystkim promowanie samych siebie, a nie troska o zdrowie i bezpieczeństwo innych.

Celebryci powinni zamilknąć, a głos powinna zabrać nauka

Apel Fundacji i organizacji pacjenckich nie ogranicza się do wytknięcia celebrytom braku wiedzy medycznej. Sygnatariusze oczekują też szerokich i stanowczych działań ze strony środowisk naukowych i instytucji państwowych na rzecz ochrony zdrowia publicznego przed zalewającą nas falą pseudonaukowych wypowiedzi osób publicznych.

Ostatnie miesiące, które upływają pod znakiem pandemii koronawirusa spowodowały, że osoby znane coraz chętniej zabierają głos na tematy związane z opieką zdrowotną. Często kierują się nie zaleceniami lekarzy ani nie wiedzą naukową, a własną opinią. Mateusz Czerniak punktował ostatnie takie wypowiedzi Edyty Górniak, Dody i Leszka Możdżera.

Popularność pseudonaukowych teorii w Polsce może potęgować kryzys zaufania do ekspertów. Badanie pokazało, że Polacy bardziej wierzą znajomym i rodzinie niż lekarzom w tematach medycznych.

Sygnatariusze apelu:

Alivia - Fundacja Onkologiczna
Amicus Fundacja Łuszczycy i ŁZS
Fundacja Corda Cordis im. dr. Walerego Więcko w Bydgoszczy
Fundacja EuropaColon Polska
Fundacja MY PACJENCI
Fundacja OmeaLife Rak piersi nie ogranicza
Fundacja Onkocafe - Razem Lepiej
Fundacja Pokonaj raka
Fundacja Rak’n’Roll Wygraj Życie
Fundacja Watch Health Care
Ogólnopolska Federacja Onkologiczna
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera
Stowarzyszenie Hematoonkologiczni
Stowarzyszenie Liver
Stowarzyszenie Neurofibromatozy Polska Alba Julia
Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny
Stowarzyszenie Reumatyków i ich Sympatyków im. Hanki Żechowskiej
Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1221)