Stephen Hawking: w ciągu 100 lat sztuczna inteligencja przejmie władzę nad światem

Sztuczna inteligencja przez wielu postrzegana jest jako ostateczne rozwiązanie w wielu ważnych kwestiach. Jednak nasze najtęższe umysły postrzegają ją również jako potencjalne zagrożenie.

Stephen Hawking: w ciągu 100 lat sztuczna inteligencja przejmie władzę nad światem
Źródło zdjęć: © chip.pl

Katastroficzne prognozy Hawkinga

- W przeciągu najbliższych stu lat komputery wyprzedzą ludzi pod względem inteligencji - powiedział Stephen Hawking na konferencji Zeitgeist 2015. - Kiedy to się stanie, musimy się upewnić, że cele komputerów będą zbliżone do ludzkich. Nasza przyszłość to wyścig, który odbywa się pomiędzy rosnącą potęgą technologii i naszą wiedzą na temat korzystania z niej mądrze - dodał wybitny fizyk.

Nawet jeśli sztuczna inteligencja nie wyewoluuje w kierunku, który zagroziłby ludzkości, Hawking oraz inni naukowcy chcieliby już teraz zacząć dialog publiczny na temat badań związanych ze sztuczną inteligencją. W USA już ponad 100 startupów zajmuje się tworzeniem technologii opartej na AI - Hawking chciałby po prostu ustalić jasne zasady współpracy pomiędzy ludzką i sztuczną inteligencją.

Hawking nie jest jedyną znaną postacią ze świata nauki i nowych technologii, która od pewnego czasu regularnie ostrzega o konsekwencjach postępujących prac nad sztuczną inteligencją. W podobnym tonie wypowiadał się podczas niedawnej sesji Ask Me Anything (pytaj mnie o wszystko) na Reddicie Bill Gates.

Bill Gates podziela obawy

Gates stwierdził, że w ciągu najbliższych 30 lat czeka nas w nauce większy postęp niż kiedykolwiek w dziejach ludzkości. Prognozował, że w ciągu najbliższej dekady nasze rozumienie tego, jak działają procesy analizy języka czy obrazów w ludzkim mózgu, poprawi się w olbrzymim stopniu. Komputery i roboty będą coraz bardziej zbliżać się do sytuacji, w której poruszanie się i komunikowanie z człowiekiem za pomocą jego języka będzie łatwe, naturalne i stosowane powszechnie. Problemem przestanie być wykorzystanie maszyn do zbierania owoców czy przewożenia pacjentów szpitali.

Gates zauważył, że początkowo kolejne postępy w tej dziedzinie będą jednoznacznie pozytywne i przyniosą ludzkości wiele pożytku – maszyny zaczną wykonywać za nas wiele kłopotliwej pracy, a ich inteligencja nie będzie nam zagrażać. Ale wraz z kolejnymi osiągnięciami ryzyko będzie stawało się większe i trzeba będzie wziąć je pod uwagę. Gates zaznaczył, że nie rozumie tych, którzy nie zauważają tego ryzyka, zgadzając się tym samym z obawami, podnoszonymi przez Hawkinga.

Elon Musk również pozostaje sceptyczny

Swoje obawy związane z rozwojem sztucznej inteligencji pod koniec zeszłego roku wyraził również Elon Musk, słynny przedsiębiorca i wynalazca, szef i założyciel Tesla Motors oraz SpaceX - firmy, pracującej nad skomercjalizowaniem lotów kosmicznych. Poruszył on temat SI podczas spotkania ze studentami MIT w październiku 2014.

Zdaniem Muska, to właśnie sztuczna inteligencja może stanowić największe zagrożenie dla człowieka we współczesnym świecie i dlatego powinniśmy zachować ogromną ostrożność podczas jej rozwijania. Jak twierdzi, "z rozwijaniem sztucznej inteligencji jest tak, jak z tymi wszystkimi historyjkami o wywoływaniu demona. Facet, który to robił, wierzył, że uda mu się nad nim zapanować poprzez pentagram czy święconą wodę. Nie udało się".

Coraz częściej i wyraźniej widać, że temat sztucznej inteligencji przestał być już domeną literatury i kina science-fiction. Podnoszony jest coraz częściej przez największe umysły świata i chyba powinniśmy uważnie wsłuchiwać się w ich obawy.

Meizu M1 Note - potężny, tani smartfon. Zobacz nasz test!

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Nie korzystasz z Facebooka? I tak cię szpieguje

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (874)