Startuje DELab, wspólny projekt Google i Uniwersytetu Warszawskiego

Startuje DELab, wspólny projekt Google i Uniwersytetu Warszawskiego

Startuje DELab, wspólny projekt Google i Uniwersytetu Warszawskiego
Źródło zdjęć: © WP.PL
02.04.2014 13:33, aktualizacja: 15.04.2014 09:08

"VIP-y nad VIP-ami, czyli przyszli użytkownicy nowego przedsięwzięcia" - zwrócił się do zebranych wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas inauguracji Digital Economy Lab (DELab) - wspólnego projektu Google i Uniwersytetu Warszawskiego. Na konferencji obwieszczającej start przedsięwzięcia zgromadzili się przedstawiciele mediów, świata nauki oraz politycy. Dopisali zwłaszcza ci ostatni, reprezentowani m.in. przez wicepremiera Piechocińskiego, minister edukacji prof. Lenę Kolarską-Bobińską oraz europosłankę Danutę Hübner. Skąd tak duże zainteresowanie?

DELab jest interdyscyplinarnym ośrodkiem badawczym, powstałym dzięki grantowi wysokości 1 mln dol., przekazanemu przez Google. Jest to wspólna inicjatywa Wydziału Nauk Ekonomicznych, Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego. Ośrodek ma prowadzić działania, mające na celu "wzmocnienie wykorzystania nowych technologii w społeczeństwie i gospodarce". Chodzi zwłaszcza o gospodarkę, przy czym sama gospodarka nie mogłaby istnieć w oderwaniu od społeczeństwa, obie sprawy są więc ściśle powiązane. Badania będą prowadzone nad "przemianami związanymi z rozwojem technologii informacyjno-komunikacyjnych", opracowane będą również "gotowe rozwiązania w zakresie efektywnego wykorzystania nowych technologii w gospodarce i społeczeństwie Polski i Europy Środkowo-Wschodniej".

Przez pierwszy rok działalności DELab będą realizowane dwa programy: - "Smart economy and innovation", poświęcony "wzmocnieniu wykorzystania nowych technologii w gospodarce", mający "wspierać innowacyjność polskich firm oraz podnoszenie ich zdolności adaptacyjnych w warunkach globalnej konkurencji"; - "Jobs and skills of the future", zadedykowany "przemianom, jakie pod wpływem nowych technologii zachodzą na rynku pracy"; jego celem jest "rozwijanie umiejętności i rozwiązań edukacyjnych, potrzebnych do wykonywania zawodów przyszłości, a także identyfikowanie koniecznych reform (…) oraz wspieranie rozwoju polityk publicznych w tym zakresie".

DELab pragnie też jak najszybciej ogłosić konkurs na mikro-granty, jak zapowiedziała prof. Anna Giza-Poleszczuk, stojąca na czele Komitetu Sterującego.

Dlaczego Google postawiło na współpracę właśnie z UW? Liczy się wiedza i osiągnięcia. Absolwenci i studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki są laureatami najbardziej prestiżowych konkursów informatycznych na świecie, natomiast Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego zostało uznane za czwartą najważniejszą w Europie i trzynastą na świecie jednostkę badawczą.

"Rozpoczynamy od gospodarki, ale interesujemy się też pokrewnymi zagadnieniami - politykami publicznymi, zmianami społecznymi" - wyjaśnił prof. Marcin Pałys, rektor UW. "Taka współpraca jest czymś zupełnie naturalnym, a z drugiej strony zupełnie nowym" - dodał.

"Nauczmy się rywalizacji poprzez zdolność do współpracy" - zachęcał wicepremier Piechociński, podkreślając jednocześnie rolę kapitału ludzkiego. "Współczesny człowiek ma lepsze samochody, ale nie zawsze ma lepszych kierowców" - zauważył. Zapowiedział też zwiększenie nakładów na badania i rozwój, mających wzrosnąć do przynajmniej 2 proc. PKB w perspektywie roku 2020. "Niech dymiące kominy zastąpią dymiące głowy" - podsumował wicepremier. "Garaż dziś nie wystarcza, potrzebne są ekosystemy" - dodała Danuta Hübner.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)