Starsze dzieci zarażają koronawirusem częściej niż dorośli? Nowe badania naukowców

Starsze dzieci zarażają koronawirusem częściej niż dorośli? Nowe badania naukowców
Źródło zdjęć: © YouTube.com

22.07.2020 11:19, aktual.: 22.07.2020 12:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Starsze dzieci mogą przenosić koronawirusa podobnie do osób dorosłych, albo nawet skuteczniej - informują zagraniczne media. Nowe wyniki badań naukowców kłócą się z poglądem ekspertów z początku pandemii COVID-19.

Dzieci po 10. roku życia mogą zarażać koronawirusem częściej niż dorośli - informuje pismo "Emerging Infectious Diseases". Na początku pandemii COVID-19 wśród naukowców panowało przekonanie, że dzieci nie ulegają zakażeniu tak często jak dorośli, a jeśli już zachorują, to nie przyczynią się do masowego zarażania osób starszych. Nowe badania przeprowadzone przez zespół Young Joon Parka z Korea Centres for Disease Control and Prevention rzucają na sprawę zupełnie nowe światło.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 5 706 zainfekowanych oraz 59 073 osób, z którymi mieli oni kontakt od 20 stycznia do 27 marca 2020. Okazało się, że spośród 10 592 osób, które zamieszkiwały wspólnie z zakażonymi, chorobą COVID-19 zaraziło się 11,8 proc. Natomiast wśród pozostałych 48 481 osób, które miały kontakt z chorymi, zainfekowanych zostało tylko 1,91 procent.

Analizy ekspertów wykazały, że dzieci pomiędzy 10. a 19. rokiem życia przenoszą chorobę częściej niż dorośli (18,6 proc.), natomiast młodsze osoby zarażają znacznie rzadziej ( 5,3 proc.). Zdaniem uczonych małe dzieci wydychają mniej powietrza niż starsze i powietrze to pozostaje niżej, podczas gdy młodzież częściej przebywa z domownikami, przytula się, a także nie dba wystarczająco o higienę, co zdecydowanie sprzyja przenoszeniu się wirusa.

Eksperci przyznają, że podczas badań mogli przeoczyć osoby chorujące bezobjawowo i nie mają pewności, czy wszyscy przebywający z zainfekowanymi w domach, zarazili się właśnie w nich. Autorzy badań przypominają jednocześnie, że ponowne otwarcie szkół może przyczynić się do wzrostu zarażeń wśród dzieci.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)