Starsze dzieci zarażają koronawirusem częściej niż dorośli? Nowe badania naukowców

Starsze dzieci zarażają koronawirusem częściej niż dorośli? Nowe badania naukowców22.07.2020 11:19
Starsze dzieci zarażają koronawirusem częściej niż dorośli? Nowe badania naukowców
Źródło zdjęć: © YouTube.com

Starsze dzieci mogą przenosić koronawirusa podobnie do osób dorosłych, albo nawet skuteczniej - informują zagraniczne media. Nowe wyniki badań naukowców kłócą się z poglądem ekspertów z początku pandemii COVID-19.

Dzieci po 10. roku życia mogą zarażać koronawirusem częściej niż dorośli - informuje pismo "Emerging Infectious Diseases". Na początku pandemii COVID-19 wśród naukowców panowało przekonanie, że dzieci nie ulegają zakażeniu tak często jak dorośli, a jeśli już zachorują, to nie przyczynią się do masowego zarażania osób starszych. Nowe badania przeprowadzone przez zespół Young Joon Parka z Korea Centres for Disease Control and Prevention rzucają na sprawę zupełnie nowe światło.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 5 706 zainfekowanych oraz 59 073 osób, z którymi mieli oni kontakt od 20 stycznia do 27 marca 2020. Okazało się, że spośród 10 592 osób, które zamieszkiwały wspólnie z zakażonymi, chorobą COVID-19 zaraziło się 11,8 proc. Natomiast wśród pozostałych 48 481 osób, które miały kontakt z chorymi, zainfekowanych zostało tylko 1,91 procent.

Analizy ekspertów wykazały, że dzieci pomiędzy 10. a 19. rokiem życia przenoszą chorobę częściej niż dorośli (18,6 proc.), natomiast młodsze osoby zarażają znacznie rzadziej ( 5,3 proc.). Zdaniem uczonych małe dzieci wydychają mniej powietrza niż starsze i powietrze to pozostaje niżej, podczas gdy młodzież częściej przebywa z domownikami, przytula się, a także nie dba wystarczająco o higienę, co zdecydowanie sprzyja przenoszeniu się wirusa.

Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy

Eksperci przyznają, że podczas badań mogli przeoczyć osoby chorujące bezobjawowo i nie mają pewności, czy wszyscy przebywający z zainfekowanymi w domach, zarazili się właśnie w nich. Autorzy badań przypominają jednocześnie, że ponowne otwarcie szkół może przyczynić się do wzrostu zarażeń wśród dzieci.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)