Starożytna harfa wydała wirtualne brzmienie

Starożytna harfa wydała wirtualne brzmienie

31.10.2008 00:30, aktual.: 31.10.2008 08:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy zaangażowani w projekt badawczy ASTRA przy wydatnej pomocy internautów odtworzyli dźwięk antycznego instrumentu strunowego - epigonionu.

Epigonion to instrument przypominający dzisiejszą harfę, używany w antycznej Grecji. Od tysięcy lat nikt jednak nie słyszał jego brzmienia. Wzięli go na celownik członkowie projektu ASTRA ( Ancient Instruments Sound/Timbre Reconstruction Application ), który zajmuje się właśnie odtwarzaniem dźwięków wydawanych przez instrumenty muzyczne wykorzystywane w starożytności.

Algorytmy i równania wykorzystywane w matematycznej metodzie syntezy dźwięku symulują fizyczne źródło dźwięku. Ten zaś jest generowany w oparciu o parametry opisujące materiały wykorzystane do budowy instrumentu oraz interakcję użytkownika z nim.

Ponieważ jednak opisywana metoda wymaga wielkich mocy obliczeniowych - komputer z procesorem Pentium IV 1,6 GHz i 521 MB pamięci RAM musiałby pracować nieprzerwanie przez ponad 4 godziny, aby właściwie zreprodukować 30-sekundową próbkę dźwięku - badacze poprosili o pomoc internetową społeczność. Stworzyli oni sieć o nazwie GEANT2 - mógł do niej przystąpić każdy, kto chciał użyczyć projektowi zasobów swojego komputera.

Posłuchaj, jak brzmiał epigonion - http://www.astraproject.org/examples/dufay.mp3

Więcej informacji: Projekt ASTRA - http://www.astraproject.org/

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także