Starlinki przelecą dwa razy. Kosmiczny pociąg w piątek nad Polską

Starlinki znów nad Polską
Starlinki znów nad Polską
Źródło zdjęć: © Twitter | SpaceX

13.10.2023 06:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trwa kolejna seria przelotów satelitów Starlink nad naszym krajem. W piątek 13 października 2023 r. będzie można zaobserwować satelity nad naszym krajem dwukrotnie. Wystarczy zapamiętać pory obu z nich.

W piątek 13 października 2023 r. czekają nas dwa przeloty satelitów Starlink nad Polską. Nie każdy będzie mógł zaobserwować oba, ale szansę na to mają mieszkańcy sporej części kraju. Wynika to ze wczesnej pory pierwszego przelotu kosmicznego pociągu.

Satelity Starlink w piątek będzie można zaobserwować pierwszy raz o godzinie 18:44, co oznacza, że w zachodniej części Polski będzie jeszcze dość jasne, w związku z czym obserwacja zjawiskowego przelotu może być niemożliwa. Jak jednak podaje serwis Nocne Niebo, wcześniejsze przeloty na bezchmurnym niebie dało się obserwować m.in. w Warszawie i w miejscowościach położonych na wschód od stolicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pierwszy piątkowy przelot Starlinków będzie trwać długo. Rozpoczyna się o godzinie 18:44 na zachodnim niebie. Satelity będą lecieć z zachodu na wschód, wysoko przez zenit. Przelot będzie widoczny na niebie przez sześć minut.

Satelity Starlink w piątek nad Polską

Drugi przelot będzie widoczny dla mieszkańców całej Polski, ponieważ rozpocznie się później. Satelity Starlink będą widoczne na zachodnim niebie o godzinie 20:16. Na ich obserwację będziemy mieć raptem dwie-trzy minuty.

Krótki przelot nie oznacza jednak, że nie warto obserwować kosmicznego pociągu. Serwis Nocne Niebo deklaruje, że czwartkowa obserwacja satelitów firmy SpaceX była wyjątkowo udana. Obiekty były bardzo jasne, co wiązało się z tym, że było je wyraźnie widać. Za dowód może posłużyć nagranie przelotu widzianego z Poznania.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)