Stacja pogodowa - na co zwracać uwagę przy wyborze?
Jak dowiedzieć się o prognozie pogody bez włączenia telewizji? Wystarczy wybrać odpowiednią stację pogodową, która określi aktualne warunki atmosferyczne i ustali je na najbliższe kilka dni. Dzięki temu możemy dostosować strój oraz plany wyjazdowe do nadchodzącej pogody. Dodatkowo urządzenie przewiduje zmiany pogody, które mogą wpływać na samopoczucie i nasze zdrowie. Zatem przyjrzyjmy się im bliżej i wybierzmy kilka najlepszych modeli dostępnych na rynku.
26.08.2016 14:31
Producenci sprzętu AGD wyszli naprzeciw naszemu zapotrzebowaniu na śledzenie i przewidywanie pogody. Obecnie na rynku mamy dostęp do wielu modeli stacji pogodowych. Ten poręczny sprzęt nie tylko pozwoli nam na kontrolę temperatury wewnątrz pomieszczenia, ale także podpowie, czy warto brać ze sobą ciepły sweter i parasol. Oto mały przewodnik po ich możliwościach.
Jak działa stacja pogodowa?
Jest to urządzenie, które na pozór wygląda bardzo prosto. Służy przede wszystkim do pomiaru podstawowych parametrów, takich jak ciśnienie, temperatura oraz wilgotność powietrza. Niektóre modele są połączeniem kilku urządzeń, dzięki czemu możemy dodatkowo sprawdzić kierunek i prędkość wiatru czy ilość opadów. Stacja pogody składa się z dwóch części: głównego urządzenia sterującego, który wyposażony jest w wyświetlacz i prezentuje otrzymane wyniki (umieszcza się go w mieszkaniu) oraz czujników odpowiadających za pomiar parametrów na zewnątrz pomieszczenia.
W zależności od modelu stacji pogodowej, producenci oferują dwie łączności. Pierwsza z nich to wersja bezprzewodowa, która pozwala na umieszczenie czujnika oraz stacji w dowolnym miejscu, oczywiście przy zachowaniu zalecanej przez producenta odległości. Drugi rodzaj to przewodowa, który łączy stacją pogodową z czujnikiem za pomocą kabla. Niestety takie rozwiązanie znacznie ogranicza ustawianie urządzeń z dala od siebie.
Zakres temperatury
Temperatura należy do najczęściej analizowanych parametrów, dlatego przed zakupem stacji pogodowej warto jest sprawdzić, jaki jej zakres mogą wyświetlać poszczególne modele. Może się zdarzyć tak, że niektóre z nich, mogą wskazywać minimalną temperaturę wynoszącą zaledwie -1. stopni Celsjusza, a jak wiadomo pogoda w Polsce lubi płatać nam figle i taki zakres może się okazać niewystarczający. Warto wybierać też takie urządzenia o jak najmniejszym błędzie pomiaru. Najlepsze urządzenia mogą pomylić się maksymalnie o 0,5 stopni Celsjusza.
Wyświetlacz
Ekran stacji pogodowej powinien być na tyle czytelny, żebyśmy bez problemu mogli odczytać wszystkie rysunki, oznaczenia, liczby oraz tekst. Ponadto warto zastanowić się nad kupnem modelu podświetlanego. Początkowo może się wydawać, że jest to element zbędny, jednak sprawdzenie pogody wieczorem czy też wczesnym rankiem zimą będzie bardzo pomocne. Większość urządzeń wyświetla obraz czarno - biały, choć można znaleźć też takie, które oferują kolorowy wyświetlacz.
Zapis danych
Wiele modeli urządzeń umożliwia zapis zmierzonych parametrów, dzięki czemu jest możliwa późniejsza analiza wybranych okresów. Większość z nich pozwala na przechowanie od 20. do 4000 rekordów. W wybranych urządzeniach istnieje również możliwość podłączenia stacji pogodowej do komputera w celu analizy danych w specjalnym oprogramowaniu.
Liczba czujników
Jeśli chcemy mieć pełen podgląd na warunki atmosferyczne, warto szukać stacji pogodowych umożliwiających podłączenie jak największej liczba czujników. Najlepsze modele obsługują nawet 1. czujników.
Dodatkowe funkcje
_ Pomiar temperatury odczuwalnej _
To, że stacja wskazuje temperaturę to nie oznacza, że taka będzie odczuwalna dla człowieka. Dlatego też bardzo ciekawą i przydatną funkcją jest pomiar temperatury odczuwalnej, na którą mają wpływ również wilgotność oraz siła wiatru.
_ Pomiar wilgotności _
Wilgotność mierzona jest zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia. Jest to bardzo pomocna funkcja, w szczególności dla osób mających problemy z górnymi drogami oddechowymi. Podawana przez stację pogodową wartość pozwala kontrolować prawidłowy zakres wilgotności w mieszkaniu, który powinien wynosić od 4. - 60 proc.
_ Prędkość i kierunek wiatru _
Nie jest to standardowy parametr mierzony przez stację pogodową. Tego typu pomiary zwykle dedykowane są dla samodzielnych gospodarstw i domów. Aby możliwe było określenie prędkości oraz kierunku wiatru, stacja pogody wyposażona jest w specjalny czujnik, który umieszczamy na zewnątrz pomieszczenia.
Wybierając odpowiedni model stacji pogodowej warto jest określić swoje potrzeby, które zawężą lub rozszerzą zakres wymaganych funkcji. Jeśli urządzenie ma nam posłużyć, tylko i wyłącznie do pomiaru temperatury i ciśnienia, nie warto wybierać modeli zaawansowanych, które mogą być kilkukrotnie droższe od podstawowych wersji.