Sprzedawcy zapłacą za aktualizację z Visty do Windows 7. Klienci również?

Sprzedawcy zapłacą za aktualizację z Visty do Windows 7. Klienci również?
Źródło zdjęć: © Windows

12.06.2009 13:00, aktual.: 12.06.2009 13:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aktualizacja systemu Windows Vista do Windows 7 może okazać się płatna. Nieoficjalnie wiadomo, że sprzedawcy będą musieli zapłacić Microsoftowi od 9 do 15 dolarów za kupon z kodem aktywującym. Może to spowodować, że Ci będą chcieli przenieść ten koszt na klientów.

Niektórzy sprzedawcy chcą rozpocząć program z kuponami aktywującymi już 2. czerwca. Kampania ma dostarczyć wszystkim, którzy kupili wersję premium Windows Vista możliwość aktualizacji systemu do Windows 7 - gdy tylko ten trafi oficjalnie do sprzedaży. Początkowo większość osób była pewna, że cała operacja będzie darmowa. Okazuje się jednak, że może być inaczej.
Trzy duże firmy tajwańskie produkujące zestawy PC zapowiedziały, że dostarczą wszystkim, którzy w kresie od 2. czerwca do 22 października kupili system Vista Home Premium, Vista Ultimate lub Vista Business, darmowy kupon umożliwiający aktualizację systemu do Windows 7. Inny producent powiedział, że kupony będą dostępne od 26 czerwca aż do 31 stycznia 2010 roku - tak by jeszcze bardziej zachęcić klientów do zakupu. Firmy udzielając tej informacji zastrzegły sobie anonimowość - Microsoft jeszcze nie ogłosił oficjalnie kiedy zamierza uruchomić program Windows Upgrade Option (WUO).
Przy okazji okazało się, że dostawcy sprzętu będą musieli zapłaci Microsoftowi od 9 do 15. dolarów za każdy kupon dołączony do nowego komputera. Klienci będę mogli skorzystać z informacji zawartych w dokumencie i pobrać Windows 7 ze strony Microsoftu. Firma wyśle również oddzielną wersję systemu na płycie CD.
Dostawy PC obawiają się, że klienci indywidualni i biznesowi wstrzymają się z zakupem nowych komputerów i laptopów aż do oficjalnej premiery Windows 7 w październiku. Może to spowodować drastyczny spadek sprzedaży w nadchodzącym okresie wakacyjnym. Inna obawa dotyczy rynku netbooków, które są sprzedawane z systemem XP, który nie zostanie objęty programem wymiany WUO.

Wiadomo, że w programie kuponowym wezmą udział m.in. takie firmy jak: Acer, Asustek Computer, Gigabyte Technology, Micro-Star International (MSI), Shuttle, Hewlett-Packard czy Tsinghua Tongfang.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)