Spot - niezwykły robot, który poradzi sobie w każdych warunkach

Spot - niezwykły robot, który poradzi sobie w każdych warunkach

Spot - niezwykły robot, który poradzi sobie w każdych warunkach
Źródło zdjęć: © Boston Dynamics
10.02.2015 11:52, aktualizacja: 10.02.2015 13:36

Firma Boston Dynamics zaprezentowała projekt nowego robota swojej konstrukcji. Nazwany pieszczotliwie Spot, charakteryzuje się przede wszystkim niezwykłą zdolnością do radzenia sobie w trudnym terenie. Jest mały, ale niezwykle sprytny. W przyszłości pomóc ma w poszukiwaniu zaginionych osób na trudno dostępnych obszarach czy badaniu rejonów katastrof.

Spot został nazwany anglojęzycznym imieniem dla psa i wystarczy tylko spojrzeć na jego zachowanie, by przekonać się, dlaczego. To konstrukcja znacznie mniejsza niż wcześniejsze projekty Boston Dynamics, ale też dzięki temu znacznie bardziej wszechstronna. Waży nieco ponad 70 kilogramów, a dzięki czterem hydraulicznym "nogom" i umieszczonym w "głowie" sensorom jest w stanie utrzymać równowagę nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Wystarczy spojrzeć, jak na przygotowanym przez jednostkę badawczą materiale wideo konstruktorzy bezskutecznie usiłują go przewrócić. Robot utrzymuje równowagę nawet po silniejszym kopniaku. Zobaczcie zresztą sami.

Boston Dynamics, firma, która rozpoczęła swój żywot jako naukowa jednostka MIT, została pod koniec 2013 zakupiona przez Google'a. Wcześniej zajmowała się m.in. realizowaniem kontraktów dla amerykańskiej armii. Technologiczny gigant ma swoje własne plany, związane z wykorzystaniem projektowanych przez jego inżynierów robotów. Jakie – tego jeszcze nie wiemy, ale przy okazji finalizowania transakcji poinformował, że nie zamierza sam wchodzić w branżę wojskową.

Można tu jeszcze wspomnieć, że założyciel firmy Android Inc., Andy Rubin, mówił mniej więcej w tym samym czasie, że jednym z jego życiowych marzeń jest podążenie za swoją odwieczną miłością do robotów. To właśnie on stanął na czele nowego oddziału Google'a, zajmującego się robotyką, powołanego właśnie przy okazji zakupu Boston Dynamics. Kupienie firmy Rubina przez Google'a w 2005 roku pozwoliło mu wejść na rynek telefonów komórkowych. Być może teraz jej założyciel podąża za swoimi marzeniami i planuje stworzenie nowego, tym razem już prawdziwego androida.

_ DG _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)