Spada liczba wysłanych SMS‑ów. Wciąż jednak pełnią bardzo ważną funkcję

Ubiegłoroczne święta okazały się kolejną okazją potwierdzającą, że SMS-y w Polsce są w lekkim odwrocie. Spada liczba wysłanych wiadomości. I to już nie pierwszy raz.

Spada liczba wysłanych SMS-ów. Wciąż jednak pełnią bardzo ważną funkcję
Źródło zdjęć: © WP.PL
Adam Bednarek

Jak informuje "Rzeczpospolita", 24 grudnia 2019 roku klienci Orange Polska wysłali 59,1 mln SMS-ów. W 2018 było to 71 mln wysłanych wiadomości. Podobne dane udostępnił Play. W wigilię użytkownicy operatora przesłali 58,3 mln. W tym przypadku mamy do czynienia z 23 proc. spadkiem.

Gorsze wyniki zauważalne były również w sylwestra i Nowy Rok. W sieci Orange 31 grudnia i 1 stycznia przesłano łącznie 62 mln SMS-ów (z czego w sylwestra było to 31,4 mln wiadomości tekstowych - wynik o prawie 5 mln mniejszy niż rok wcześniej).

"Statystyka Playa z tych samych dwóch dni to 66,68 mln wiadomości, o 18 proc. mniej niż przed rokiem" - czytamy na rp.pl.

Zobacz też: Nowa Motorola Razr. Kultowy telefon powraca w nowoczesnej formie

Oczywiście prognozowanie śmierci SMS-ów byłoby przesadą. W końcu wciąż mówimy o milionach wysłanych wiadomości. Nie da się jednak ukryć, że coraz większa liczba Polaków rezygnuje z tej formy komunikacji. Życzenia częściej wysyła się za pomocą komunikatorów.

Trend zauważalny jest od lat. Główny Urząd Statystyczny w 2018 roku informował, że liczba SMS-ów wysłanych w 2017 zmniejszyła się aż o miliard. To robi wrażenie, choć wynik "na głowę" był już mniej imponujący - przeciętny Polak wysłał raptem o 22 mniej wiadomości.

SMS-y mają swoich przeciwników, ale to wciąż istotna forma komunikacji. Choć stale się zmienia. Coraz częściej służą do ostrzegania i informowania o niebezpieczeństwie, czego przykładem jest Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Niestety, SMS-y to jedna z ulubionych metod ataków wykorzystywana przez cyberprzestępców. To właśnie dlatego sieć inPost zrezygnowała z wysyłania ich użytkownikom.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (63)