SpaceX wywołał spektakularną eksplozję. Firma wysadziła zbiornik testowy

SpaceX wywołał spektakularną eksplozję. Firma wysadziła zbiornik testowy

Elon Musk testuje Starship
Elon Musk testuje Starship
Źródło zdjęć: © YouTube.com
Karolina Modzelewska
25.09.2020 07:29

Ogromny zbiornik testowy SpaceX Starship wybuchł późnym wieczorem we wtorek (22.09.2020). Do wszystkiego doszło na terenie firmy Boca Chica w Teksasie. Elon Musk przeprowadził kriogeniczny test ciśnieniowy konstrukcji.

Stworzenie gigantycznego statku kosmicznego, który umożliwi ludziom podróżowanie na inne planety, wymaga dziesiątek testów i tworzenia licznych prototypów. Niektóre z testów obejmują celowe niszczenie pojazdów w celu oceny wytrzymałości konstrukcji, a szczególnie stali, z jakiej są wykonywane.

Elon Musk i SpaceX przeprowadzają kolejne testy Starship

We wtorek wieczorem (22.09.2020) inżynierowie SpaceX przeprowadzili kriogeniczny test ciśnieniowy zbiornika testowego statku kosmicznego o nazwie SN7.1. Zbiornik został napełniony obojętnym ciekłym azotem w ekstremalnie niskich temperaturach, co spowodowało, że wokół wytworzył się szron i rozepchnął stal nierdzewną do granic wytrzymałości. Około 4:54 rano czasu CDT (lokalnego) zbiornik SN7.1 pękł, sprawiając, że na niebie pojawiły się chmury białej pary.

Założyciel SpaceX ElonMusk powiedział wcześniej, że Starship musi wytrzymać ciśnienie od około 6 do 8,5 bara (6 barów jest potrzebne do lotów orbitalnych, a około 8,5 bara to siła, która byłaby bezpieczna do wykonywania lotów załogowych). Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakie ciśnienie może wytrzymać zbiornik statku kosmicznego ze stali nierdzewnej, by mógł bezpiecznie przewozić ludzi.

Przygotowania do lotów załogowych SpaceX

Niszczenie prototypów umożliwia inżynierom ocenę konstrukcji zbiorników i określenie, czy stop stali nierdzewnej jest wystarczająco wytrzymały do lotów kosmicznych, czy też wymaga poprawy. Każdy test w Boca Chica przybliża firmę do rzeczywistego wystrzelenia statku kosmicznego w kosmos.

Pierwszy w pełni zmontowany statek kosmiczny o nazwie SN8 ma wystartować w październiku tego roku. Starship SN8 wykona 20 km lotu testowego nad plażą Boca Chica i przeprowadzi pionowe lądowanie, napędzane trzema silnikami Raptor.

Starship SN7.1 Press to Failure

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)