Sony - optymalizacja oprogramowania za 150 dolarów

Sony - optymalizacja oprogramowania za 150 dolarów

Sony - optymalizacja oprogramowania za 150 dolarów
Źródło zdjęć: © Sony
21.03.2008 16:00, aktualizacja: 24.03.2008 12:51

Koncern oferuje usuwanie oprogramowania w wersji trial z dysków notebooków zamówionych w modelu configure-to-order. Problem w tym, że liczy sobie za to w sumie 150 dolarów.

W ramach systemu configure-to-order klient precyzuje konfigurację komputera w chwili zamówienia, a producent przygotowuje zestaw zgodnie ze zgłoszeniem. Tą drogą można kupić np. notebooki Sony Vaio TZ2000 i Vaio TZ2500.

Klient, składając zamówienie, może wybrać opcję "Fresh Start", która polega na tym, że do użytkownika trafia maszyna bez zbędnego oprogramowania. Producenci komputerów bywają opłacani przez dystrybutorów oprogramowania, aby dołączać wersja trial aplikacji do sprzedawanych maszyn. Oprogramowanie takie zyskało przydomek 'bloatware', gdyż obciąża zasoby systemowe, zmniejsza ilość miejsca na dysku, może wprowadzać dodatkowe zagrożenia dla bezpieczeństwa, a w wypadku gier - rozpraszać pracowników ( bloat w j. angielskim znaczy nadymać ).

Obraz

W ramach oferty usuwane są następujące aplikacje - Microsoft Works SE 9.0 w zestawie z 60-dniową wersją MS Office, Sony Vaio Creation Suite Photo Software w pakiecie z 30-dniowym wydaniem Corel Paint Shop Pro, Click to Disc, WinDVD i QuickBooks Simple Start.

I tu pojawia się przysłowiowy haczyk. Aby móc skorzystać z tej opcji, przy konfigurowaniu zestawu należy zaznaczyć upgrade systemu operacyjnego z Windows Vista Home Premium do Vista Business, co kosztuje dodatkowe 100 dolarów. Sama zaś opcja "Fresh Start" wiąże się z wydatkiem kolejnych 49,99 USD. Opcja dostępna jest w sekcji o nazwie Optymalizacja Oprogramowania - http://www.sonystyle.com/webapp/wcs/stores/servlet/syctoprocess?catalogid=10551&storeid=10151&langid=-1&lbomid=8198552921665368349.

Sony przekonuje, że opłata 49,99 dolarów za opcję "Fresh Start" pokrywa koszty usunięcia niechcianego przez klienta oprogramowania przed wysyłką, chociaż wydaje się, że wybór tej opcji nie ma wpływu na zmianę terminu wysyłki komputera do klienta.

W ofercie firmy można w ten sposób zamówić również inne modele notebooków, w tym serie FZ, SZ, AR i CR, lecz w ich przypadku opcja "Fresh Start" nie jest dostępna.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)