Sony Ericsson Xperia - multimedialny kombajn. Test

Sony Ericsson Xperia - multimedialny kombajn. Test

26.03.2009 10:54, aktual.: 26.03.2009 22:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sony Ericsson Xperia to jeden z nielicznych telefonów, które wzbudziły ogromne zainteresowanie, zanim jeszcze trafiły do sprzedaży. Xperia już od pierwszych przecieków informacji stała się obiektem spekulacji i gorąco wyczekiwanym telefonem. Kiedy producent oficjalnie przyznał, że Xperia będzie pracowała pod kontrolą systemu Windows Mobile, wśród fanów Sony Ericssona aż zawrzało. Jak to? Sony Ericsson porzuca UIQ na rzecz systemu giganta z Redmond? Sprawdziliśmy jak ten mariaż udał się producentowi i czy Xperia warta jest swojej - przyznajmy niemałej - ceny

Wygląd zewnętrzny i budowa
Już od pierwszego spojrzenia i dotyku widać, iż szefowie Sony Ericssona dali swoim inżynierom jasne polecenie –. telefon ma być wykonany z najlepszych materiałów i maksymalnie funkcjonalny. Tak też jest w rzeczywistości. Solidna obudowa wzbudza zaufanie, jest dobrze spasowana i przyjemna w dotyku. Śmiało można powiedzieć, że jakość materiałów i dokładność spasowania elementów daleko wykracza poza rynkową średnią. To, co jednak najważniejsze w smartfonie to ekran, a tutaj Xperia prezentuje się wręcz wyśmienicie. Duży, bo 3 calowy i pracujący w rozdzielczości 800 x 480 pikseli ekran, potrafi odwzorować 65.536 kolorów. Jest to oczywiście ekran dotykowy, którego czułość jest znacznie lepsza od podobnych ekranów stosowanych w Samsungach czy LG, jednak nieco gorsza od ekranu iPhona.

Obraz

Tuż pod ekranem znajduje się ciekawie, a zarazem odmiennie zaprojektowany zestaw przycisków. Układają się w one dwa charakterystyczne znaki X. Choć przy pierwszym użyciu wydają się niepraktyczne, to jednak po chwili przyzwyczajenia zmieniliśmy zdanie na ich temat. Są dokładnie takie jak trzeba, a ich specyficzny układ i kształt pomaga w intuicyjnej obsłudze telefonu w ciemności.
Pomiędzy klawiszami znajduje rzadko spotykany w telefonach element –. optyczny joystick / gładzik. Jest on niewielki i nie sposób porównywać jego możliwości z touchpadami znanymi z laptopów, jednak jego funkcjonalność bardzo pozytywnie nas zaskoczyła. Delikatnie przesuwając palcem po joysticku szybko i sprawnie nawigujemy po menu telefonu, dzięki czemu, w wielu przypadkach możemy zrezygnować z używania rysika.

Na bocznej części obudowy znajdziemy tylko kilka elementów. Są to klawisze regulacji głośności, spust migawki aparatu, włącznik główny oraz dwa złącza: mini USB oraz mini jack. To, czego nie widać od razu, to ukryte w obudowie cztery diody LED, które informują nas delikatnym, pulsującym światłem o różnych zdarzeniach w pracy telefonu.

Tył obudowy zajmuje w większości stalowa pokrywa baterii. W górnej części znajduje się tylko soczewka aparatu (3.2 Mpx) oraz dioda doświetlająca.

*„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” *
Cytat ten sprawdza się w przypadku Xperii, gdyż na pierwszy rzut oka telefon ten może się wydawać nieco grubszą komórka i nic nie zdradza, że jest to pełnoprawny slider. Xperia zbudowana jest w układzie bocznym, a zatem rozsuwamy części telefonu w poziomie, a nie w pionie jak w klasycznych modelach. Po rozsunięciu zobaczymy pełną klawiaturę w układzie QWERTY. Jest ona wykonana ze stali, a przyciski, choć niewielkie, są rozmieszczone odpowiednio daleko od siebie, dzięki czemu bezproblemowo trafiamy w nie palcem. Minusem jest trochę za mało wyczuwalny skok klawiszy. Ogólna ocena klawiatury, to mocna czwórka z dużym plusem. Napisanie e-maila, czy długiej wiadomości za pomocą fizycznej klawiatury jest znacznie przyjemniejsze, niż używanie klawiatury ekranowej. Do tego fizyczna klawiatura nie zabiera nam ponad połowy ekranu, a w przypadku Xperii odmienny sposób rozkładania telefonu jeszcze bardziej poprawia komfort pracy. Dwie części telefonu nie są idealnie płaskie, a nieco wygięte, dzięki czemu po ich
rozłożeniu ekran znajduje się po kątem poprawiając ergonomię pracy.

Obraz
© (fot. Sony Ericsson)

Xperia Windows’em stoi
Zainstalowany przez Sony Ericssona system operacyjny to Windows Mobile 6.1 Professional. Czego by nie mówić o produktach Microsoftu, to z pewnością, Windows Mobile jest najlepszym systemem operacyjnym z całej rodziny Windows. Podobnie, jak komputerowe jego odmiany, tak i ten posiada swoje wady, jednak w przeciwieństwie do zamkniętych systemów operacyjnych stosowanych w większości komórek, na Windows znajdziemy niemal niezliczoną ilość aplikacji –. także darmowych. Na rzecz Windowsa przemawia także dostępność wielu czołowych systemów nawigacyjnych, o co znacznie trudniej na platformę Symbian.

Sony Ericsson postarał się maksymalnie uprościć korzystanie z Windowsa. Windows przede wszystkim działa szybko! W wielu telefonicznych konstrukcjach pracujących pod systemem Microsoftu, a które testowaliśmy w naszej redakcji, czuło się niedostatek mocy. Zastosowany przez producenta procesor Qualcomm 7200. taktowany z częstotliwością 528MHz, oraz 256 MB pamięci RAM radzą sobie z Windowsem doskonale. Dla przeciętnego użytkownika najważniejsza jest jednak prostota i intuicyjność obsługi, której „goły” Windows nie zapewnia. Sony Ericsson nie zmodernizował interfejsu tak dalece jak firma HTC, jednak wyraźnie widać wpływ tej firmy na Xperię – HTC w dużym stopniu pomagało w opracowaniu tego telefonu. Korzystanie ze zmodyfikowanego przez SE menu Windows jest przyjemne, proste i logiczne.

Menu Xperii zbudowane zostało w oparciu o panele. Każdy panel to odpowiednik pulpitu, na którym zgrupowane zostały różne funkcjonalności. Fabrycznie zainstalowanych jest kilka z nich, jednak w naszej ocenie najlepszy z nich (SPB Panel) należy bezpłatnie pobrać ze strony producenta. W telefonie znajdziemy zatem panel, który odpowiada za multimedia, gdzie w prosty i szybki sposób uzyskamy dostęp do multimediów, gier, muzyki i temu podobnych. Jest panel odpowiedzialny za szybki dostęp do radia, czy panel „internetowy”. z szybkim dostępem do aplikacji Google i wyszukiwarki. Oprócz tego znajdziemy dedykowany panel do przeglądania zdjęć – który sposobem prezentacji naszych fotografii bardzo mocno przypomina produkty HTC - oraz wspomniany wcześniej SPB Panel. SPB oprócz tego, że grupuje wszystkie najczęściej używane i przydatne funkcje, to jest do tego bardzo ładnie animowany, konfigurowalny wedle upodobań i śmiało może konkurować z bardzo ergonomicznym menu iPhona. Przełączanie pomiędzy panelami jest w miarę
szybkie, choć chciałoby się, aby było jeszcze szybsze. Ergonomia i praktyczność paneli, a szczególności SPB jest na wysokim poziomie. Nikt nie powinien mieć najmniejszych problemów ze znalezieniem potrzebnej mu funkcji, czy aplikacji. Menu SPB oceniamy na szkolną piątkę. Pozostałych na czwórkę z minusem.

Całe biuro na pokładzie
Telefon nie jest tani, a do tego kierowany raczej do odbiorcy biznesowego. Multimedia, filmy i zdjęcia cieszą po godzinach, jednak do pracy potrzeba naprawdę dobrze wyposażonego telefonu –. takim właśnie jest Xperia. Oprogramowanie Windows Mobile Office pozwala nam bezproblemowo korzystać z najpopularniejszych formatów dokumentów, takich jak pliki Word, Excell, Power Point czy PDF. Do przeglądania zasobów Internetu służą nam fabrycznie zainstalowane dwie przeglądarki: Opera Mobile oraz Internet Explorer. Stanowczo polecamy korzystanie z tej pierwszej. Duży ekran Xperii sprawia, że przeglądanie zasobów Sieci jest przyjemne, czcionki są czytelne i wyraźne, a praca z dokumentami biurowymi na tyle wygodna, na ile to możliwe w telefonie komórkowym. Klient e-mail to standardowa aplikacja MS Outlook, która dodatkowo wyróżnia się obsługą wiadomości Push email. Ciekawostką jest, jeszcze rzadko spotykany w telefonach, czytnik kanałów RSS. Każda osoba, która w ten sposób sprawdza najnowsze wiadomości, doceni ten
element Xperii. Klient RSS przypomina proste aplikacje znane z komputerów PC, jednak sprawdza się bardzo dobrze.

Obraz
© (fot. Sony Ericsson)

Połączenia
Xperia oferuje praktycznie wszystko, czego możemy oczekiwać od współczesnego telefonu klasy biznes. Do dyspozycji otrzymujemy bowiem Wi-Fi, Bluetooth, szybkie połączenia z Internetem w technologii 3. zarówno HSDPA jak i HSUPA, o prozaicznym dziś GPRS nie wspominając. Telefon możemy połączyć z komputerem na dwa sposoby. Poprzez aplikację ActiveSync, lub jako pamięć masową. Niejako z rozpędu, już chcieliśmy narzekać na kolejny telefon z logo SE wyposażony w niepraktyczne karty Memmory Stick. Na całe szczęście w tym przypadku nie musimy już nosić dodatkowego czytnika kart, ani kupować laptopa Sony Vaio, który jako jeden z nielicznych komputerów ma wbudowany czytnik właśnie tego rodzaju kart.

Jakość połączeń głosowych jest nienaganna. Nic nie przerywa, dźwięk jest czysty i wyraźny także, jeśli przebywamy w głośnym otoczeniu. Podobnie rzecz ma się z czułością telefonu. Tam gdzie inne telefony miały problemy z zasięgiem, Xperia pracowała normalnie.

Wiadomości i GPS
Mając do dyspozycji klawiaturę QWERTY pisanie wiadomości jest wygodne i szybkie. Nasze SMSy są grupowane w listy konwersacji, dzięki czemu prowadząc z kimś wymianę kilku wiadomości mamy od razu podgląd całej historii. Bardzo wygodne i praktyczne. Zastrzeżenia mamy jednak do wiadomości MMS. Większość telefonów automatycznie skaluje zdjęcia w taki sposób, aby możliwe było ich przesłanie w jednej wiadomości o rozmiarze nie przekraczającym 100KB –. standardowa jednostka taryfikacyjna większości operatorów w Europie. W Xperii trzeba to zrobić trochę na około, gdyż telefon poinformuje o zbyt dużym rozmiarze pliku, po czym dopiero mamy możliwość zmiany jakości lub rozdzielczości. Trochę to dziwne, że tak zaawansowany telefon nie potrafi zautomatyzować tego procesu, tak jak jego dużo tańsi bracia.

Obraz
© (fot. Sony Ericsson)

GPS zainstalowany w telefonie Xperia działa w standardzie A-GPS. Oznacza to, że wykorzystuje on do wstępnego ustalenia pozycji infrastrukturę operatora sieci GSM. Z telefonu korzystaliśmy korzystając z kart SIM czterech operatorów: Orange, Era oraz zagranicznych Virgin Mobile oraz 3. Zarówno w polskich sieciach, jak i w sieciach na terenie Wielkiej Brytanii wstępne ustalanie pozycji trwało zbyt długo. Stanowczo za długo. Tak jak w przypadku wszystkich telefonów z A-GPS, sytuacje poprawia poruszanie się samochodem. Wtedy ustalanie pozycji trwa krócej, jednak w Xperii wciąż wolniej niż np. w LG Renoir czy Samsungu i780. Kiedy już jednak telefon ustali pozycję geograficzną nie sprawia już problemów. Dokładność nawigowania zależy już tylko od dokładności mapy, z której korzystamy.

Multimedia
Rewelacyjny ekran Sony Ericsson Xperia sprawia, że przeglądanie zdjęć, czy oglądanie filmów jest bardzo przyjemne, jeśli chodzi o jakość obrazu. Jedyną odczuwalną niedogodnością są proporcje ekranu, które powodują, że albo decydujemy się na czarne paski po bokach, albo wybieramy przeskalowanie obrazu. Aparat fotograficzny Xperii robi w miarę dobre zdjęcia. Spodziewaliśmy się jednak czegoś lepszego. Po pierwsze wymaga on dużej ilości światła zewnętrznego do wykonania poprawnego zdjęcia, a po drugie „lampa błyskowa”. jest raczej ozdobnikiem, niż rzeczywistą pomocą przy robieniu zdjęć. Projektując Xperię producent miał już w swoim portfolio słuchawki wyposażone w aparaty robiące dużo lepsze zdjęcia – szkoda, że nie skorzystał z tych rozwiązań. Z drugiej strony jest to telefon przeznaczony dla biznesmena, a nie fotografa, więc aparat fotograficzny jest tutaj tylko awaryjnym urządzeniem. Osobiście wychodzimy z podobnego założenia. 8, czy 10 megapixeli w telefonie komórkowym nigdy nie dorówna 5 megapixelom
tradycyjnego aparatu. Wielkość matrycy i fatalna optyka stosowana w telefonach komórkowych póki co, nie może się równać z klasycznymi aparatami.

Bateria
Duży ekran, Wi-Fi, działające w tle aplikacje e-mail czy RSS powodują spory wzrost zapotrzebowania na energię. Xperia mimo wszystko radzi sobie całkiem dobrze. Praca z włączonym całą dobę Wi-Fi sprawi, że telefon będziemy ładować minimum co dwa dni, długie surfowanie po sieci skróci ten czas do jednego dnia. Nie jest to jednak coś dziwnego. Coraz większe możliwości naszych telefonów, coraz dłuższe rozmowy (choćby dzięki coraz niższym cenom) sprawiają, że czasy ładowania telefonów raz na dwa tygodnie raczej odeszły do lamusa.

Podsumowanie
Xperia ze swoimi możliwościami w pełni zasługuje na miano flagowego telefonu Sony Ericsson. Świetne wykonanie, wysokiej jakości materiały, dobrze zaprojektowane panele przekształcające Windows Mobile w przyjazny i prosty system –. to wszystko sprawia, ze telefon da się lubić i tak zwyczajnie, staje się prawdziwym narzędziem do pracy. Jednym z najlepszych w swojej klasie. Wbudowany GPS, obsługa dokumentów Office, dotykowy ekran, RSS stawiają Xperię w czołówce współczesnych telefonów komórkowych. Nie obyło się jednak bez wad. Przeszkadza zbyt wolny GPS, czy obsługa niektórych aplikacji. Ogólnie jest to jednak bardzo dobry telefon, śmiało mogący stanąć do walki z HTC Touch czy Nokią E71 / N96. Xperia nie będzie się miała czego wstydzić.

Jarosław Babraj

Komentarze (48)