Śmigłowce w Wojsku Polskim. Jakimi maszynami dysponuje nasza armia?

Śmigłowce w Wojsku Polskim. Jakimi maszynami dysponuje nasza armia?
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Bielecki
Bolesław Breczko

02.06.2017 | aktual.: 07.06.2017 12:25

Wojskowe śmigłowce to ostatnio w Polsce bardzo gorący temat. Wojsko Polskie, zgodnie z zawartą z francuską firmą Airbus Helicopters umową, miało otrzymać 50 śmigłowców H225M Caracal za kwotę 13 mld zł. Byłyby to najnowsze śmigłowce w naszej armii. Te wielozadaniowe maszyny średniego zasięgu miały trafić m.in. do: Marynarki Wojennej jako ratownicze oraz do zwalczania okrętów podwodnych, do 7 Eskadry Działań Specjalnych, która ma zapewniać transport naszym komandosom oraz do Kawalerii Powietrznej. Umowa na Caracale została anulowana przez nowe szefostwo MON, a alternatywą miał być zakup ok. 10 maszyn dla Marynarki Wojennej oraz Sił Specjalnych. Ostatnio pojawiły się również sygnały, że zamiast śmigłowców wielozadaniowych, priorytetem mają być maszyny szturmowe. Póki co nie wiadomo, kiedy i jakie nowe śmigłowce trafią do Wojska Polskiego. Przyjrzyjmy się zatem jakimi śmigłowcami dysponuje nasze wojsko w tej chwili.

1 / 6

Rodzina śmigłowców Mi-8

Obraz
© Materiały prasowe

Mi-8 to według niektórych danych najliczniej produkowany śmigłowiec na świecie. W polskich siłach zbrojnych występuje w 3 głównych wariantach: oryginalny Mi-8, udoskonalona, eksportowa wersja Mi-17 oraz wersja do działań morskich Mi-14. Chociaż jest to udana i lubiana konstrukcja, to ma już swoje lata. Większość egzemplarzy służących obecnie w naszych siłach zbrojnych była dostarczona w latach 70. i 80. Śmigłowce te brały udział w polskich misjach wojskowych w Iraku, Afganistanie i Czadzie. Jest to transportowy śmigłowiec średniego zasięgu, który może pomieścić do 26 żołnierzy i może być wyposażony w dodatkowe uzbrojenie.

2 / 6

Mil Mi-24

Obraz
© mon.gov.pl

Mi-24, nazywany latającym czołgiem, a przez afgańskich mudżahedinów diabelskim rydwanem, to ciężki śmigłowiec szturmowy. Został zbudowany w oparciu o konstrukcję Mi-8 w Związku Radzieckim do walki z czołgami, powstańcami i bojownikami. Jednym z głównych założeń była też wysoka "przeżywalność" na polu walki, stąd silne opancerzenie śmigłowca oraz możliwość działania w prowizorycznych warunkach. Mi-24 wielokrotnie udowodnił swoją przydatność i wytrzymałość, najbardziej znane jest jego użycie podczas radzieckiej inwazji na Afganistan. Mi-24 z biało-czerwoną szachownicą służy m.in. w Iraku i Afganistanie. Uzbrojenie stanowi: ruchomy, wielolufowy karabin maszynowy 12,7 mm, zawieszony pod kabiną pilota i operatora uzbrojenia, rakiety niekierowane i kierowane pociski przeciwpancerne oraz karabiny maszynowe w oknach przedziału desantowego, w którym zmieści się 8 żołnierzy desantu. Polskie Mi-24 zostały wyprodukowane w latach 80.

3 / 6

PZL Mi-2

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY | MON

Mi-2 to mały, nieopancerzony śmigłowiec wykorzystywany głównie do zadań transportowych, ratowniczych i szkoleniowych. Wojska Lądowe korzystają z Mi-2 do bliskiego wsparcia. W tym celu śmigłowce są wyposażone w działko 23 mm, niekierowane pociski rakietowe oraz kierowane pociski przeciwpancerne. Mi-2 produkowane były w PZL Świdnik.

4 / 6

PZL W-3 Sokół

Obraz
© mon.gov.pl | Piotr Rams

Sokół to polski, średni śmigłowiec wielozadaniowy. Jest najbardziej rozpowszechniony nie tylko w Wojsku Polskim (ma go Marynarka Wojenna, Wojska Lądowe i Siły powietrzne), ale też w innych polskich formacjach. Z Sokołów korzysta Policja, Straż Graniczna i ratownicy TOPR-u. Maszyny te wykorzystywane są głównie do transportu, poszukiwania i ratownictwa. Dla Wojsk Lądowych została opracowana wersja wparcia bojowego, wyposażona w uzbrojenie (karabin maszynowy i zasobniki z rakietami). W Marynarce Wojennej śmigłowce służą w wersji Anakonda, mogącej lądować na morzu.

5 / 6

PZL SW-4 Puszczyk

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

To lekki śmigłowiec szkoleniowy produkowany w PZL Świdnik od 2005 roku. W Polsce jedynym użytkownikiem tych maszyn jest szkoła lotnicza w Dęblinie i zastępują one stare śmigłowce Mi-2. Dzięki znacznie obniżonej masie i nowoczesnej konstrukcji, SW-4 jest zdecydowanie oszczędniejszy od radzieckiej konkurencji.

6 / 6

Kaman SH-2G Super Seasprite

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

Jest to wielozadaniowy, morski śmigłowiec pokładowy. Marynarka Wojenna pozyskała 4 takie maszyny razem z dwoma fregatami rakietowymi od Stanów Zjednoczonych w 2002 roku. Jego głównym przeznaczeniem jest zwalczanie okrętów podwodnych. Polskie śmigłowce Super Seasprite uzbrojone są w karabiny maszynowe 7,62 mm oraz torpedy MU-90 Impact.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)