Trwa ładowanie...
dut681l

Śmiertelnie niebezpieczna superbakteria w Polsce. Rośnie liczba zachorowań

Superbakteria o nazwie "New Delhi" rozprzestrzenia się w Polsce. Potwierdzono już ponad 3000 przypadków infekcji tą groźną superbakterią. Ostatnie dwa z nich w szpitalu w Białej Podlaskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska. Superbakteria New Delhi. Rośnie liczba chorych [ZDJĘCIA]
Polska. Superbakteria New Delhi. Rośnie liczba chorych [ZDJĘCIA] (Pixabay.com, Fot: geralt)
dut681l

Jak informuje Krajowy Ośrodek Referencyjny ds. Lekowrażliwości Drobnoustrojów, New Delhi jest bakterią odporną na karbapenemy, czyli tak zwane "antybiotyki ostatniej szansy". Ośrodek potwierdził do tej pory 3000 przypadków infekcji tą bakterią w Polsce. Ostatnie dwa przypadki zakażenia miały miejsce w Białej Podlaskiej - jedna z tych osób zmarła, ale szpital zaprzecza, że miało to związek z infekcją.

"New Delhi" jest potoczną nazwą dla specjalnych odmian bakterii Klebsiella pneumoniae i Escherichia coli, które wytwarzają odporny na antybiotyki enzym NDM-1. Bakteria może wywołać groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Może też doprowadzić do sepsy i wielu innych chorób.

Czytaj też: Bakterie zjadają zanieczyszczenia. Mogą uratować środowisko

dut681l

New Delhi bardzo szybko rozprzestrzenia się między pacjentami w szpitalach, dlatego ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny przez personel szpitalny i gości odwiedzających.

Superbakteria New Delhi – pochodzenie

New Delhi, jak sama nazwa wskazuje, po raz pierwszy wykryto w stolicy Indii. Stało się to w 2008 roku. Pochodzący ze Szwecji pacjent zainfekował się superbakterią w czasie podróży po Indiach.

Czytaj też: Bakteria poświęca się, aby zabić antybiotyk. Niepokojące odkrycie naukowców

dut681l

Podziel się opinią

Share

dut681l

dut681l
Więcej tematów