SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [30.09.2019]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [30.09.2019]
Źródło zdjęć: © Fotolia

30.09.2019 21:49, aktual.: 01.10.2019 09:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ostatni dzień września mija nam pod znakiem niżu Mortimer i gwałtownych wiatrów. Turecki naukowiec został skazany za publikację wyników badań, świat fotografii żyje rozdaniem nagród za najlepsze zdjęcia środowiska. Sprawdziliśmy też, czy policja może poprosić cię o odblokowanie telefonu i czy musisz to zrobić.

IMGW ostrzega przed porywistym wiatrem i ulewami. W ciągu dnia w wielu częściach kraju wiatr przewracał drzewa, a ulewy znacząco utrudniały poruszanie się po miastach. To efekt poruszania się nad Bałtykiem niżu Mortimer i rekordowej różnicy ciśnień między północą i południem Polski.

Więzienie za publikację badań naukowych

Turecki inżynier żywności i ekologiczny aktywista Bülent Şık został skazany na 15 miesięcy więzienia po opublikowaniu badań łączących toksyczne zanieczyszczenia z wysoką zachorowalnością na nowotwory w zachodniej Turcji. W tym momencie pewnie zastanawiasz się, czy jego wyniki były kłamliwe, czy chodzi o uciszenie niewygodnego naukowca. Niestety, to drugie.

Tak wygląda nasza planeta

Za nami wręczenie nagród Enviromental Photography Of The Year 2019. Zwycięzcy zostali ogłoszeni podczas szczytu klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Zwyciężył SL Shanth Kumar fotografią, która pokazuje, jak fala zalewa domy w Mumbaju.

Obraz
© Enviromental Photography Of The Year | Sl Shanth Kumar

W tym roku dominowały zdjęcia klęsk, będących skutkiem zmian klimatycznych.

Czy muszę pokazać telefon policjantowi?

To pytanie zadajemy sobie dość często, choć takich sytuacji jest niewiele. Na smartfonach trzymamy już chyba wszystko – od paragonów za zakupy po zapisy rozmów przez szyfrowane komunikatory. Podczas zbierania materiałów dowodowych smartfony są niezwykle cennym źródłem informacji. Niektóre jednostki kupują absurdalnie drogie urządzenia, które służą tylko do łamania zabezpieczeń iPhone'a.

Jak jest w Polsce? Sprawdziliśmy i niestety nie mamy jednoznacznej odpowiedzi. Patrol może poprosić o to by sprawdzić, czy telefon nie jest kradziony i w takiej sytuacji w dobrym tonie jest im pomóc. Oczywiście masz prawo odmówić, ale musisz poznać konsekwencje.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)