Niż Mortimer nad Polską - przyniósł wichury i ulewy

Niż Mortimer przesuwa się nad Bałtykiem. W całej Polsce wieją silne wiatry i występują ulewy. Tak będą wyglądać najbliższe dwa dni.

Niż Mortimer nad Polską - przyniósł wichury i ulewy
Źródło zdjęć: © Getty Images | Artur Widak/NurPhoto via ZUMA Press

W centrum niżu Mortimer ciśnienie spadło nawet do 982-984 hPa. Na południu Polski ciśnienie atmosferyczne wciąż przekracza 1000 hPa. Różnica między miejscami odległymi o mniej niż 800 km wynosi ponad 20 hPa. W skali zjawisk atmosferycznych to ogromna różnica.

Niż Mortimer i silny wiatr

W wielu miejscach Polski już pojawił się bardzo silny wiatr, wywołujący poważne szkody w zachodniej części kraju. W okolicy Świebodzina zginęły dwie osoby. We Wrocławiu i Szczecinie wiatr przewracał drzewa i łamał gałęzie. Na lądzie wiatr rozpędza się do ponad 100 km/h.

Miejscami mogą wystąpić burze - w chwili pisania artykułu zdarzały się wyładowania w okolicach Lublina. Na Bałtyku ogłoszono pogotowie sztormowe - wiatr sięga tam 10 w skali Beuforta.

Co ciekawe, wiatr wywołany przez niże baryczne nie podąża intuicyjną ścieżką, czyli z obszaru o wyższym ciśnieniu do obszaru o niższym, jak powietrze uciekające z balonika. W centrum niżu tworzą się wiatry cyklonalne, poruszające się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara na półkuli północnej. Wywołany przez niż wiatr wieje prawie wzdłuż linii stałego ciśnienia, zgodnie z tym kierunkiem. Ponieważ niż znajduje się na północ od Polski (jesteśmy u dołu umownej tarczy zegara), przez nasz kraj wieje z zachodu i południowego zachodu na wschód i północny wschód.

Świetnie widać to zjawisko na poniższej mapie porywów wiatru z Windy.com (linie wyznaczają progi ciśnienia, krótkie kreski kierunek wiatru, a im bliżej fioletowego koloru, tym większe porywy wiatru występują

Obraz

Czy niż Mortimer jest wyjątkowy?

Niże znad Skandynawii i morza Bałtyckiego odwiedzają nas co roku na początku jesieni. 3 października 2017 roku zaszła niemal identyczna sytuacja, ale niż był znacznie słabszy. Rzadko zdarza się też, by na tak małej odległości zmierzona została tak duża zmiana ciśnienia, jak w obecności niżu Mortimer. We wrześniu pojawił się nad Polską niż Hans, ale wywołane przez niego wiatry były znacznie słabsze - do 70 km/h. Na pewno nie jest to ostatni taki niż w tym roku.

Nie jest to jednak niż o najniższym ciśnieniu, jaki odnotowany został w tym roku na świecie. W lutym 2019 w Polsce padł rekord wysokości ciśnienia - dochodziło do 1044 hPa. W tym samym momencie w niżu nad Atlantykiem ciśnienie spadło do 936 hPa.

pogodapogoda na jesieńniż

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)