SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [21.10.2019]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [21.10.2019]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [21.10.2019]
Źródło zdjęć: © iStock.com
21.10.2019 21:56

Na Pacyfiku odnaleziono wrak japońskiego lotniskowca, który zatonął w Bitwie o Midway. Poznaliśmy najdłużej świecącą żarówkę na świecie oraz plany powstania serialu o Notre Dame. Wszystko to w najcieplejszym od 50 lat październiku.

Wrak japońskiego lotniskowca Akagi odnaleziony

Zespół firmy Vulcan Inc., należącej do Paula Allena, jednego z założycieli Microsoftu, odnalazł wrak japońskiego lotniskowca Akagi, który zatonął w Bitwie o Midway. Chociaż od najsłynniejszego starcia morskiego w historii minęło już 77 lat, to Akagi jest dopiero drugim odnalezionym wrakiem z wszystkich siedmiu. Więcej na temat okoliczności tego wydarzenia przeczytacie w tym artykule.

Najdłużej świecąca żarówka na świecie

Centennial Light działa od 118 lat. Najdłużej świecąca żarówka na świecie wygląda niepozornie, jest lekko zmatowiała i emituje przyjemne dla oka, niezbyt silne, żółtawe światło. 4-watowa żarówka została wyprodukowana w 1890 roku przez firmę Shelby Electric. Chociaż jej producent od dawna nie istnieje, to jego dzieło wciąż działa i ma się bardzo dobrze. Centennial Light została wkręcona w obudowę 15 lat po wyprodukowaniu i rozświetla mrok w remizie strażackiej na 4550 East Avenue w kalifornijskim Livermore. Więcej na temat najstarszej żarówki na świecie przeczytacie tutaj.

Powstanie serial o pożarze Notre Dame. Inspiracją był Czarnobyl HBO

Pathé i Vendôme Group planują realizację serialu opowiadającego o pożarze w katedrze Notre Dame. Jak zdradził producent, inspiracją dla nowego projektu był serial "Czarnobyl" emitowany na HBO. Produkcja o pożarze w katedrze Notre Dame ma powstać na podstawie reportażu zamieszczonego w "New York Times". Motywem przewodnim będą wydarzenia z 15 kwietnia 2019 roku, jednak jak zapewniają twórcy "nie będą one jedynym tematem." Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat nowego serialu, zachęcamy do przeczytania artykułu.

Pogoda. Zapowiada się najcieplejszy październik od 50 lat

Pomimo chłodnego początku październik 2019 zapowiada się na rekordowo ciepły. Po 21 dniach średnia temperatura tego miesiąca to 12 stopni Celsjusza. Pogoda rozpieszcza, sprzyja spacerom i aktywności fizycznej. Według Severe Weather Europe końcówka miesiąca może przynieść w południowej Europie upały sięgające nawet 30 stopni. Takie temperatury możliwe są na Bałkanach (Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia). W Polsce, według serwisu Pogodynka IMGW, dzienne temperatury będą wahać się do 15 do 20 stopni Celsjusza. Więcej informacji na temat szans na rekordowy październik znajdziecie tutaj.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)