SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [19.02.2020]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [19.02.2020]
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

20.02.2020 04:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wody na Jowiszu jest więcej, niż sądziliśmy. Rafy koralowe mogą zniknąć całkowicie z powierzchni Ziemi do 2100 roku. Arktyka pod lupą NASA. Naukowcy dokonali niepokojącego odkrycia.

Opublikowane niedawno w czasopiśmie Nature Astronomy wyniki misji Juno szacują, ile wody znajduje się w atmosferze Jowisza. To pierwsze tak szczegółowe dane, które udało się zebrać od 1995 roku.

Pierwsze tego typu dane zostały zebrane przez sondę Galileo w 1995 roku. Według nich badacze ustalili, że na Jowiszu znajduje się mniej cząsteczek składowych wody niż...na Słońcu. Jednak najnowsze badania sugerują coś zupełnie odmiennego. Według danych zebranych przez sondę Juno w atmosferze Jowisza znajduje się ok. 3 razy więcej cząsteczek wody niż na Słońcu.

Rafy koralowe mogą zniknąć całkowicie z powierzchni Ziemi do 2100 roku

Pesymistyczne prognozy przewidują, że ocieplenie oceanów, a także wzrost mórz, mogą mieć niszczycielski wpływ na rafy koralowe. Te ekosystemy są niezwykle potrzebne setkom ryb i innym gatunkom morskim.

Nowe badania sugerują także, że projekty odbudowy raf koralowych staną przed poważnymi wyzwaniami. Niektóre grupy badaczy próbują zahamować ten spadek poprzez przeszczepienie żywych koralowców hodowanych w laboratorium na umierające rafy, ale najnowsza analiza sugeruje, że mimo takich działań, do 2100 roku koralowce mogą zniknąć całkowicie.

Arktyka pod lupą NASA. Naukowcy dokonali niepokojącego odkrycia

Naukowcy z NASA odkryli na terenie Arktyki około 2 mln źródeł emisji metanu. Gaz cieplarniany ma o wiele większy potencjał niż dwutlenek węgla i może znacząco wpłynąć na globalne ocieplenie. - To bardzo niepokojące - komentują autorzy badań.

Arktyka, obszar Ziemi otaczający biegun północny, to najszybciej ogrzewający się region na świecie. Wszystko przez występującą tam tak zwaną wieczną zmarzlinę, czyli warstwę gleby, która przez wieki pozostawała nienaruszona przez wysokie temperatury. Wraz z postępującym globalnym ociepleniem sytuacja zaczęła wymykać się spod kontroli.