SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [08.10.2019]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [08.10.2019]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [08.10.2019]
Źródło zdjęć: © iStock.com
08.10.2019 21:48

Nagrody Nobla z dziedziny medycyny i fizyki zostały przyznane. Naukowców zaskoczyły pozostałości słonych jezior na Marsie i jeśli polecimy na Czerwoną Planetę, będziemy jeść mięso produkowane bez zabijania zwierząt. Poznaliśmy też datę premiery konsoli PlayStation 5.

Znamy już laureatów nagrody Nobla w dwóch kategoriach. W dziedzinie medycyny i fizjologii nagrodzeni zostali naukowcy, którzy odkryli sposób, w jaki komórki wykrywają stężenie tlenu i dostosowują się do jego zmiennego poziomu. Ich dokonanie ma ogromny wpływ na możliwości leczenie różnych chorób, w tym walkę z rakiem. Dziś przyznana została nagroda w dziedzinie fizyki. Zdobyli ją odkrywcy egzoplanet, którzy wyjaśnili też ewolucję kosmosu.

Ogromną szansę na nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki miał polski kryptograf kwantowy prof. Artur Ekert.

Słone jeziora na Marsie

Na marsie prawdopodobnie były kiedyś słone jeziora. Łazik Curiosity znalazł osady zawierające sól siarczanową w kraterze Gale. Teren ten wygląda jak niecka po jeziorze z górą na środku.

Wszystko wskazuje na to, że 3,3 - 3,7 mld lat temu w kraterze było słone jezioro. Powstało w okresie, kiedy klimat Marsa zmieniał się na suchy.

PlayStation 5 na Święta 2020

Wyczekiwana konsola Sony nowej generacji trafi na rynek akurat na przedświąteczną gorączkę zakupową. Sony zapowiada, że PlayStation 5 będzie w sklepach pod koniec 2020 roku. Czy można marzyć o lepszym prezencie gwiazdkowym?

PlayStation 5 w końcu dostanie dysk SSD do instalacji gier, co znacznie skróci czas uruchamiania, a GPU po raz pierwszy ma zintegrowaną obsługę ray-tracingu. Do konsoli dostaniemy dopracowany kontroler z regulowanym oporem triggerów – twórcy gier będą mogli decydować o tym, jaki opór będą stawiać i jak trudne będzie strzelanie. Ulepszony system wibracji zaś ma zapewnić świetne wrażenia przeciążenia w grach samochodowych.

Astronauci mają własne mięso

W przestrzeni kosmicznej po raz pierwszy udało się wyhodować mięso. Dokonali tego astronauci przebywający na ISS, korzystając ze sprzętu firmy Aleph Farms. Tkanka mięśniowa jest hodowana w specjalnym inkubatorze w taki sposób, że przypomina małe kawałki wołowiny.

Proces jest przede wszystkim przyjazny dla środowiska – nie wymaga tyle wody, co hodowla krów i nie emituje tak potężnych ilości gazów cieplarnianych. Fakt, że działa także w niemal zerowej grawitacji to tylko mały dodatek do ogromnych korzyści.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)