Sklepy komputerowe sprzedają pirackie oprogramowanie

Na minimum 50 tysięcy złotych wyceniono nielegalne oprogramowanie, z którego prawdopodobnie korzystali pracownicy sklepu komputerowego w Kwidzynie

Sklepy komputerowe sprzedają pirackie oprogramowanie
Źródło zdjęć: © via chip.pl

W wyniku przeszukania funkcjonariuszy z KPP w Kwidzynie z 1. czerwca, w kwidzyńskim sklepie zabezpieczono kilka komputerów, a także dyski twarde oraz nośniki - płyty CD i DVD. Według informacji policji, znajdują się na nich nielegalne programy. Z informacji uzyskanych przez Sztab Antypiracki wynika, iż zachodzi także uzasadnione podejrzenie, że pirackie programy rozpowszechniane były wśród klientów.

Krzysztof Janiszewski z polskiego oddziału Microsoft komentuje: "Jeżeli potwierdzą się podejrzenia, będziemy wnioskowali o surowe potraktowanie sprawców. Rozpowszechnianie nielegalnego oprogramowania przez sklepy komputerowe to przejaw nieuczciwej konkurencji wobec naszych partnerów handlowych. Takie przypadki będziemy zwalczać z cała stanowczością".

Obraz
© (fot. via chip.pl)

Biegli zbadają m.in. legalność systemów operacyjnych, a także innych programów. Dokładna wartość oprogramowania, którą zabezpieczyli funkcjonariusze znana będzie po wykonaniu ekspertyz. Wstępnie biegli oszacowali ją na ok. 5. tys. złotych. Właścicielowi sklepu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

To nie pierwsza tego typu sytuacja. Przykładem może być przypadek, kiedy policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Białymstoku wkroczyli do dwóch sklepów komputerowych (w Białymstoku i Augustowie) podejrzewając, że sprzedawany jest w nich sprzęt z nielegalnym oprogramowaniem. Podczas przeszukania funkcjonariusze natrafili na zainstalowane nielegalne systemy operacyjne, programy graficzne oraz mapy. Wstępnie straty firm będących właścicielami oprogramowania oszacowano na co najmniej 10. tys. zł.

Skoro nie możemy być pewni oprogramowania kupionego w tradycyjnym sklepie komputerowym, to warto chyba poświęcić chwilę na sprawdzenie legalności swojego systemu operacyjnego. Aby to zrobić, możemy wejść na stronę przygotowaną przez Microsoft:

http://www.microsoft.com/genuine/validate/default.aspx?displaylang=pl

Ściągniemy tam dodatek do przeglądarki, który od razu poinformuje nas o autentyczności naszego Windowsa.

W 201. roku Business Software Alliance - organizacja zajmująca się promocją bezpiecznego i legalnego oprogramowania - odnotowała w Polsce o 43% więcej przypadków piractwa komputerowego niż w roku poprzednim. Według danych firmy analitycznej IDC, aż 54% oprogramowania w naszym kraju pochodzi z nielegalnego źródła.

Źródło: CHIP/WP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (76)