Sklep, którego nie da się okraść. Ten system będzie przyszłością handlu

Sklep, którego nie da się okraść. Ten system będzie przyszłością handlu

Sklep, którego nie da się okraść. Ten system będzie przyszłością handlu
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Arkadiusz Stando
17.09.2018 09:29, aktualizacja: 17.09.2018 10:10

Amerykańska sieć supermarketów Standard Market z sukcesem przetestowała nowy system zabezpieczeń. 27 kamer rozpozna złodzieja... jeszcze zanim dokona kradzieży.

Sklep w San Francisco, należący do sieci Standard Market, jest pierwszym na świecie posiadającym w pełni zautomatyzowany system płatności. W sklepie nie ma bramek, kasy czy kasjerów. Aby dokonać zakupu, wystarczy pobrać aplikację i zabrać ze sobą interesujące nas przedmioty. Jak to działa?

Wspomagany sztuczną intelifencją zestaw 27 kamer rejestruje wszystkie ruchy klientów. Sprzęt zbiera informacje o czasie podejmowania decyzji o zakupie, widzi na co patrzymy, jak długie stawiamy kroki, wie, kiedy patrzymy na plakat, kiedy na mango czy czekoladę.

Ale to nie jedyne, co sprzęt potrafi. Kamery widzą też każde podejrzane zachowanie, np. kiedy patrzymy się w innym kierunku, niż produkt po który sięgamy. Nie korzystając z systemu rozpoznawania twarzy, ani zdjęć z policyjnej kartoteki, sklep może odnaleźć złodzieja w tłumie.

Sztucznej inteligencji przedstawiono typowe schematy zachowań rabusiów. Poprzez "mowę ciała" system jest w stanie zidentyfikować złodzieja, zanim jeszcze dokona rabunku. Rozwiązanie nazwane Standard Cognition zebrało ponad 11,2 miliona dolarów na rozwój projektu. Twórcą chcą intensywnie pracują, aby ich system był masowo wprowadzany w sklepach - myslą nawet o 100 placówkach każdego dnia, do 2020 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)